BLETILLA FORMOSANA (Hayata) Schltr.

Syn.: Bletia kotoensis Hayata, Bletia morrisonicola Hayata, Bletilla kotoensis (Hayata) Schltr., Bletilla morrisonicola (Hayata) Schltr., Bletilla szetschuanica Schltr., Bletilla yunnanensis Schltr., Jimensia kotoensis (Hayata) Garay et R. F. Schult., Jimensia morrisonicola (Hayata) Garay et R. E. Schult., Jimensia szetschuanica (Schltr.) Garay et R. E. Schult., Jimensia yunnanensis (Schltr.) Garay et R. E. Schult., Bletilla striata var. kotoensis (Hayata) Masam.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Bletilla formosana

Rozšíření: Druh Dálného východu, vyskytuje se na japonských ostrovech Rjúkjú, na Tchaj-wanu a v čínských provinciích Kan-su (Gansu), Kuang-si (Guangxi), Kuej-čou (Guizhou), Ťiang-si (Jiangxi), Šan-si (Shaanxi), S’-čchuan (Sichuan), Jün-nan (Yunnan) a v jihovýchodním Tibetu.

Ekologie: Roste v neopadavých a jehličnatých lesích, na travnatých stráních a svazích, v nadmořské výšce od 600 do 3100 m. Kvete od dubna do června.

Bletilla formosana

Popis: Vytrvalá bylina, 15–80 cm vysoká. Lodyha je přímá, 5–15 cm vysoká, 2–8listá. Listy jsou střídavé, objímavé, celokrajné, úzce kopinaté, 6–40 × 0,5–1,5(–4,5) cm, podélně rýhované. Květní stopka je 20–60 cm dlouhá, květenství (1–)2–6květé, květy jsou růžové až bledě fialové, vzácně i bílé, pysk je 3laločný, postranní laloky jsou nadvinuté, prostřední lalok je největší, na okraji zvlněný, bělavý až světle žlutý s drobnými temně fialovými skvrnkami, 15–18 × 8–9 mm. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Jako všechny vstavačovité je i Bletilla formosana chráněna mezinárodní úmluvou CITES.

Poznámka: Rod Bletilla zahrnuje celkem asi 6 druhů, které se vyskytují v oblasti od severní Barmy a Indočíny přes Tibet a Čínu až do Japonska.

Bletilla formosanaBletilla formosana
Bletilla formosana

Fotografováno dne 22. 6. 2010 (Česko, fotografovaná rostlina pochází z kultury).