Syn.: Achyranthes vermicularis (L.) Eaton, Achyranthes vermicularis (L.) Elliott, Blutaparon breviflorum Raf., Blutaparon brevifolium Raf., nom. illeg., Blutaparon repens Raf., nom. illeg., Caraxeron vermicularis (L.) Raf., Cruzeta crassifolia Maza, Cruzeta vermicularis (L.) M. Gómez, Gomphrena aggregata Willd., Gomphrena vermicularis L., Illecebrum vermiculatum (L.) L., Iresine aggregata (Willd.) Moq., Iresine crassifolia Moq., Iresine vermicularis (L.) Moq., Lithophila vermicularis (L.) Uline, Philoxerus aggregatus (Willd.) Kunth, Philoxerus crassifolius Kunth, Philoxerus vermicularis (L.) Sm.
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité
Blutaparon vermiculare
Rozšíření: Západní tropická Afrika (od Senegalu přes Guineu a jižní Nigérii po západní Kamerun, Gabun a západní Angolu), Střední Amerika a severní část Jižní Ameriky (od Floridy a jihu Texasu přes Antily, Belize a Panamu po Ekvádor, Venezuelu, Francouzskou Guyanu a východní Brazílii).
Ekologie: Roste na písčitých plážích, pobřežních dunách, na slaných půdách, od pobřeží stoupá jen do nadmořské výšky okolo 10 m. Kvete po celý rok.
Blutaparon vermiculare
Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina. Lodyhy jsou poléhavé, 30–150 cm dlouhé, větvené, jednotlivé větve jsou vystoupavé, lysé. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté nebo obkopinaté, 15–55 mm dlouhé a 2–12 mm široké. Květenství jsou terminální, jednotlivá, hlávky jsou kulovité nebo válcovité, 7–30 × 7–10 mm, bílé nebo narůžovělé, listeny jsou kratší než květy, okvětních lístků je 5, jsou podlouhlé, bílé, 3–5 mm dlouhé, chlupaté, vrchol vnějších okvětních lístků je tupý, vrchol vnitřních je ostrý, s nasazenou ostnitou špičkou. Plodem je tobolka, 1,3 mm dlouhá.
Poznámka: Rod zahrnuje 4 druhy, které se vyskytují v pobřežních oblastech tropické a subtropické Ameriky (včetně Galapážských ostrovů), východní Asie a západní Afriky.
Blutaparon vermiculare
Blutaparon vermiculare
Blutaparon vermiculare
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 3. 2014 (Panama, Cayos Zapatilla).