Syn.: Arabis armerifolia Greene, Arabis densa Greene, Arabis drummondii var. lyallii (S. Watson) Jeps., Arabis lyallii S. Watson, Arabis multiceps Greene, Arabis murrayi G. A. Mulligan
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Boechera lyallii
Rozšíření: Provází severoamerické hory od Yukonu, Britské Kolumbie a Alberty v Kanadě, na jih zasahuje až do Kalifornie, Nevady a Utahu ve Spojených státech.
Ekologie: Roste v alpinské vegetaci nad horní hranicí lesa, zejména v druhově bohatých trávnících na kamenitých půdách. Je znám z nadmořských výšek 1400–3700 m.
Boechera lyallii
Popis: Trsnatá vytrvalá bylina s vícehlavým dřevnatým oddenkem; lodyha na vrcholu oddenkové hlavy zpravidla jediná, lysá, 3–15(–20) cm vysoká. Listy na bázi lodyhy tvoří růžici, čárkovitě obkopinaté, 1,5–3 cm dlouhé a (1–)3–7 mm široké, sivé, na bázi zúžené do řapíku, celokrajné, alespoň pod vrcholem na okraji brvité, většinou na ploše lysé, vzácně u mladých listů s hvězdovitými trichomy; lodyžních listů bývá 1–5, jsou ouškatě přisedlé, 2–3 cm dlouhé a 5–8 mm široké. Květenství je všesměrný hrozen s 2–10(–15) čtyřčetnými květy; květní stopky jsou šikmo odstálé, 3–8(–15) mm dlouhé; kališní lístky jsou lysé; korunní lístky jsou 6–8,5 mm dlouhé, levandulové až nachové; tyčinek je 6. Plody jsou šešule 3–5,5 cm dlouhé, přímé, přitisklé k vřeteni květenství, lysé; semena jsou v každém pouzdře ve 2 řadách a jsou úzce křídlatá.
Poznámka: Donedávna byl tento druh řazen do rodu Arabis; ukazuje se však, že z evolučního hlediska jde o dávno oddělenou samostatnou vývojovou větev, která s dnešními huseníky není příliš příbuzná. Do rodu Boechera se nyní odděluje více než 100 druhů, které – s výjimkou jediného východoasijského – rostou v Severní Americe a zde patří k největším taxonomickým oříškům. Na diferenciaci jednotlivých druhů se podílela polyploidie, hybridizace i apomixe; zdá se, že proces vzniku nových taxonů stále probíhá.
Boechera lyallii
Boechera lyallii
Fotografováno dne 26. 7. 2007 (Kanada, Alberta: NP Banff, Sentinel Pass).