Syn.: Boehmeria densiflora var. penduliflora (Wedd. ex D. G. Long) Acharya et Yonek., Boehmeria macrophylla D. Don
Čeleď: Urticaceae Juss. – kopřivovité
Boehmeria penduliflora
Rozšíření: Původní v jihovýchodní Asii, kde roste od Nepálu, jižního Tibetu a jižní Číny až po Thajsko a Vietnam. Druhotný výskyt byl zaznamenán na Réunionu.
Ekologie: V primární části areálu roste na lesních okrajích a podél vodních toků. Jako rychle rostoucí rostlina obsazuje disturbovaná místa; na Réunionu patří k prvním druhům osídlujícím ztuhlé lávové proudy.
Boehmeria penduliflora
Popis: Přímo větvený keř nebo polokeř vysoký 1,5–4,5 m, větve hranaté, drsně brvité. Listy vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté až čárkovitě kopinaté, 5–25 cm dlouhé a 1,5–6,5 cm široké, na okraji drobně zoubkaté, podvinuté, na vrcholu dlouze zašpičatělé; palisty úzce kopinaté, 1,3–1,8 cm dlouhé. Květy tvoří jednopohlavná úžlabní květenství (někdy jsou rostliny dvoudomé), samičí jsou nicí, dlouhá až 30 cm; samčí květy jsou čtyřčetné, s pistillodiem; v samičích květech srůstá gyneceum ze 2 plodolistů. Plody jsou drobné nažky.
Boehmeria pendulifloraBoehmeria penduliflora
Boehmeria penduliflora
Boehmeria pendulifloraBoehmeria penduliflora
Boehmeria penduliflora
Fotografovala Alena Vydrová, dne 10. 9. 2008 (Réunion, Le Grand Brûlé) a Věra Svobodová, 17. a 18. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).