Syn.: Boehmeria japonica var. tenera (Blume) Friis et Wilmot-Dear, Boehmeria tricuspis var. unicuspis Makino ex Ohwi, Duretia spicata (Thunb.) Nakai, Urtica spicata Thunb.
Čeleď: Urticaceae Juss. – kopřivovité

Boehmeria spicata

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se ve východní části Číny (od provincie Ťi-lin na severu až po S’-čchuan na jihu), na Korejském poloostrově a v Japonsku.
Částí literatury bývá tento druh spojován s druhem Boehmeria japonica, k tomuto komplexu lze přiřadit ještě také druhy B. tricuspis, B. silvestrii a B. allophylla. Zda je oprávněné spojovat tyto taxony do druhu jediného (dělají to tak některé mezinárodní databáze), posoudit bez řádného studia všech těchto příbuzných rostlin nedokážeme, nicméně rozdíly v podobě listů se jeví natolik výrazné, že se na tomto místě raději přidržujeme akademické Flóry Číny, která ony taxony klasifikuje jako druhy samostatné.

Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, na travnatých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 1600 m. Kvete od května do září.

Popis: Dvoudomá nebo i jednodomá vytrvalá bylina až polokeř s lodyhou přímou, 40–100 cm dlouhou, jednoduchou nebo chudě větvenou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, ve velikosti nestejné, vejčité až kosočtverečné, 2,5–8(–15) cm dlouhé a 2–6(–10) cm široké, na bázi klínovité, po okraji se 3–9(–13) zuby, po každé straně s 1 nebo 2 vedlejšími žilkami, po obou stranách řídce chlupaté nebo skoro lysé; palisty jsou kopinaté, 4–7 mm dlouhé, opadavé. Květenství je axilární, květy vyrůstají v klubíčkách na klasnatém květenství, které je 2–10(–18) cm dlouhé, samčí květy jsou 4četné, přisedlé, okvětní cípy jsou asi 1,2 mm dlouhé, samičí květy mají trubku až 1,5 mm dlouhou. Plodem je nažka.

Využití: Z vláken této rostliny se splétají provazy a tkaniny, používá se i k výrobě papíru.

Poznámka: Rod Boehmeria je pantropický, vyskytuje se na obou zemských polokoulích, z tropů přesahuje i do oblastí chladnějších. Georg Rudolf Boehmer (1723–1803) byl německý botanik.

Boehmeria spicata
Boehmeria spicata
Boehmeria spicata
Boehmeria spicata

Fotografováno dne 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien).