Syn.: Commicarpus boissieri (Heimerl) Cufod.
Čeleď: Nyctaginaceae Juss. – nocenkovité
Boerhavia boissieri
Rozšíření: Areál se rozkládá na Arabském poloostrově v Ománu, a to zejména na jihu země v Dhofaru, přesahuje i na Sokotru, a dále v jižním Íránu, Pákistánu a severozápadní Indii.
Ekologie: Provází nezapojenou vegetaci na suchých, skalnatých a kamenitých stráních, často provází stanoviště s pryšcem Euphorbia balsamifera subsp. adenensis. Vystupuje až do nadmořské výšky 1000 m.
Boerhavia boissieri
Popis: Vytrvalá bylina s poléhavými lysými lodyhami, někdy charakteru opíravé liány. Listy jsou vstřícné, poněkud dužnaté, vejčité až téměř okrouhlé, 2–7 cm dlouhé a 1–6 cm široké, na bázi často srdčité, celokrajné nebo chobotnaté, na vrcholu tupé nebo uťaté; řapík je 0,7–2 cm dlouhý. Květenství tvoří přesleny o 3–5 květech; květní stopky jsou 0,6–1,5 cm dlouhé; květy jsou 5četné; okvětí je široce nálevkovité, 2,5–5 mm dlouhé, růžové, nachové až karmínové, s krátkou nezřetelnou trubkou na bázi; tyčinky jsou 3(–4), zčásti vynikají z květu; semeník je svrchní, je tvořený jediným plodolistem. Plodem je kyjovitá, 5–7 mm dlouhá nažka s 10 jemnými rýžkami, mezi nimiž se nacházejí výrazné bradavčité žlázky.
Poznámka: Rod Boerhavia, resp. Commicarpus, náleži mezi nejobtížnější taxony čeledi nocenkovitých. Druhy, které jsou do nich řazeny, a je jich asi 100, jsou široce rozšířeny v tropech a subtropech celého světa. K jejich správnému určení je zapotřebí mít k dispozici alespoň dozrávající plody.
Boerhavia boissieri
Boerhavia boissieri
Boerhavia boissieri
Boerhavia boissieri
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Dhalqut a Fizayah).