Syn.: Boerhavia agglutinans Batt. et Trab., Boerhavia bracteata T. Cooke, Boerhavia caribaea Jacq., Boerhavia coccinea f. parcehirsuta Heimerl, Boerhavia coccinea var. viscosa (Lag. et Rodr.) Moscoso, Boerhavia diandra Aubl., Boerhavia diffusa f. crassifolia Domin, Boerhavia diffusa var. hirsuta Heimerl, Boerhavia diffusa var. hirta Balle, Boerhavia diffusa var. mutabilis (R. Br.) Heimerl, Boerhavia diffusa var. viscosa (Lag. et Rodr.) Heimerl, Boerhavia diffusa var. xerophila Domin, Boerhavia ixodes Standl., Boerhavia marlothii Heimerl, Boerhavia nantocana Schauer, Boerhavia reboudiana Pomel, Boerhavia repens var. undulata Asch. et Schweinf., Boerhavia repens var. viscosa (Lag. et Rodr.) Choisy, Boerhavia repens subsp. viscosa (Lag. et Rodr.) Maire, Boerhavia viscosa Lag. et Rodr., Boerhavia viscosa subsp. apiculata Standl., Boerhavia viscosa f. oligadena Heimerl
Čeleď: Nyctaginaceae Juss. – nocenkovité
Boerhavia coccinea
Rozšíření: Pantropicky rozšířený druh, vyskytuje se v tropické Africe, Indii, na Maskarénách, v Austrálii, ve Střední Americe (na sever zasahuje až po jižní státy USA), v Karibiku, na severu Jižní Ameriky (až po jižní Brazílii). Sekundárně se rozšířil i do mnoha dalších regionů, například na ostrovy v Tichomoří, na Havajských ostrovech je považován dokonce za invazivní druh a škodlivý plevel.
Ekologie: Roste na celé řadě stanovišť – na kamenitých svazích, písčitých plážích, suchých loukách, v křovinách, na narušených a ruderálních plochách, u okrajů silnic. Kvete celoročně.
Boerhavia coccinea
Popis: Vytrvalá bylina, lodyha je poléhavá, 30–180 cm dlouhá, bohatě větvená, často u báze dřevnatějící, pýřitá a žláznatá. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, čepel je široce kopinatá, vejčitá nebo široce vejčitá, 2–7 cm dlouhá a 1–6 cm široká, na bázi uťatá nebo srdčitá, na vrcholu špičatá, tupá nebo okrouhlá, zvlněná na okrajích, na líci lysá nebo řídce drobně pýřitá, na rubu světlejší. Květenství je axilární nebo terminální, vrcholičnaté, 3–6krát větvené, drobné květy v těsných svazečcích na koncích stopek vyrůstají obvykle po 5. Jednotlivé květy jsou jen 1–3,5 mm dlouhé, listeny na bázi brzo opadávají, okvětí je zvonkovité, červené až vínově červené, vzácně i bílé, růžové nebo žluté. Plody jsou úzce obvejčité nebo kyjovité, ve zralosti hnědé.
Boerhavia coccinea
Boerhavia coccinea
Fotografováno dne 12. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Kauai, Wailua).