Syn.: Boerhavia repens var. ehrenbergii Asch. et Schweinf., Boerhavia rubicunda Steud., nom. inval.
Čeleď: Nyctaginaceae Juss. – nocenkovité
Boerhavia elegans
Rozšíření: Dosti velký areál se táhne od východní Afriky (Somálsko, Džibutsko, Eritrea) přes Arabský poloostrov až do jižního Íránu, Pákistánu a západní Indie. Výskyt v dalších afrických zemích (Súdán, Etiopie, Uganda, Keňa a Tanzanie) je nejistý.
Ekologie: Nejčastěji se vyskytuje na kamenitých svazích, dnech periodických vodních toků, ale i na okraji cest. Preferuje vápencové podklady nebo čedič a nadmořské výšky 100–900 m.
Boerhavia elegans
Popis: Vytrvalá bylina až polokeřík vysoký až 50 cm, pýřité báze přímých stonků často dřevnatí. Listy jsou vstřícné, úzce kopinaté až vejčité, 2–5(–6) cm dlouhé a 0,3–1(–1,7) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté až zaokrouhlené, řapík je až 1 cm dlouhý. Květenství je velká, velmi volná lata; 5četné květy jsou jednotlivé nebo tvoří vidlany; květní stopky jsou 1–3 cm dlouhé; okvětí je zvonkovité, 2–3 mm dlouhé, růžové nebo červenofialové; tyčinky jsou 3, vyniklé; gyneceum tvoří jediný plodolist. Plodem je kyjovitá, 3–4,5 mm dlouhá, rýhovaná a v rýhách chlupatá nažka uzavřená ve vytrvávajících zbytcích okvětí.
Boerhavia elegans
Boerhavia elegans
Fotografoval Antonín Reiter, dne 28. 3. 2011 (Omán, wádí Bani Habib).