BOLETUS CARPINACEUS Velen. – hřib habrový / hríb hrabový

Syn.: Boletus reticulatus subsp. carpinaceus (Velen.) Hlaváček
Čeleď: Boletaceae Chevall. – hřibovité

Boletus carpinaceus

Rozšíření: Mírný pás severní polokoule, až po Skandinávii.

Ekologie: Roste od července do listopadu v habrových lesích, často v nízkém náletu habrových semenáčků. Je poměrně vzácný.

Popis: Klobouk je zprvu kulovitý, pevně přisedlý ke třeni, později rozložitý, vždy však lehce klenutý. Barva je světle hnědá (jako bílá káva), pokožka matná, za vlhka lepkavá. Póry jsou zpočátku krémově zbarvené, později tmavnou do žlutookrové barvy s nádechem do zelena (zvláště při okrajích), ještě později rezaví. Třeň je zprvu silný až široce válcovitý, později užší, válcovitý, narůžověle zbarvený s výraznou plastickou síťkou, která ve stáří ztrácí plastičnost, tmavne a vytváří dojem vláknitosti. Chuť a vůně jsou mírné. Hřib habrový byl oddělen od hřibu dubového (Boletus reticulatus), kterému se velmi, zvláště v mladších stádiích, podobá a se kterým často roste na stejných lokalitách, jelikož habrové lesíky tvoří okraje bukových a dubových lesů, v nichž zmíněný druh roste.

Záměny: Zejména hřib dubový (Boletus reticulatus), od nějž se jako od agregátu oddělily druhy h. bronzový (Boletus aereus), h. hnědofialový (Boletus separans), h. habrový aj., dále je záměna možná s h. smrkovým (Boletus edulis) a oddělenými druhy h. borovým (Boletus pinophilus) nebo h. březovým (Boletus betulicola). Nepříjemnou je také záměna za h. žlučník (Tylopilus felleus).

Využití: Výborná jedlá houba, houbaři v drtivé většině nesprávně určená.

Poznámka: Taxonomická hodnota samostatného druhu Boletus carpinaceus je sporná, často je hodnocen jen jako poddruh hřibu dubového (Boletus reticulatus subsp. carpinaceus), anebo je jako samostatný taxon zcela ignorován.

Boletus carpinaceusBoletus carpinaceus

Fotografováno dne 26. 6. 2006 (Česko, Děčínsko, Malá Veleň).