BOLETUS LURIDIFORMIS Rostk. – hřib kovář / hríb zrnitohlúbikový

Syn.: Boletus erythropus sensu auct. mult.
Čeleď: Boletaceae Chevall. – hřibovité

Boletus luridiformis

Rozšíření: Mírný pás severní polokoule

Ekologie: Roste často již od dubna do listopadu (event. prosince) ve všech typech lesa od nížin do hor, jednotlivě nebo v malých skupinkách, upřednostňuje jehličnaté porosty a půdy s kyselejší reakcí, velice často jej lze nalézt na obnaženém terénu vývratů nebo ve škarpách lesních cest.

Popis: Hřibu kováře je zprvu kulovitý, okraji pevně přisedlý ke třeni, později je plochý, rozložitý, až 20 cm široký. Barva je v široké škále odstínů hnědé, existuje však i žlutá forma, kde je žlutá celá plodnice. Póry jsou husté, sytě červené, po dotyku okamžitě nabývají tmavomodrých odstínů. Třeň je zpočátku kulovitý, konický, později k bázi kyjovitě rozšířený, velmi mohutný. Povrch je jemně červeně kropenatý bez výrazných plastických struktur. Vnitřní tkáň je žlutá, naoranžovělá, na řezu a při poranění kterékoliv části plodnice okamžitě modrá až černá, po delší době světlá přes zelené odstíny, až se ustálí na šedozelené až šedožluté barvě. Celkově jde o dosti tuhou houbu. Chuť může být mírně palčivá nebo hořká, zpravidla ale nakyslá až nevýrazná, vůně výrazně „houbová“.

Záměny: Jiné barevné hřiby, zejména hřib koloděj (Boletus luridus), který je zpravidla světlejší a má na třeni výraznou červenou síťku nebo hřib kříšť (Boletus calopus), který má žluté rourky a světlejší klobouk.

Poznámka: Po tepelné úpravě jedlá a velmi chutná houba poněkud tužší konzistence. Za syrova nebo méně tepelně upravený může způsobit zažívací potíže – je mírně jedovatý.

Boletus luridiformisBoletus luridiformis
Boletus luridiformis

Fotografováno dne 4. 11. 2005 (Česko, Sněžník) a 21. 6. 2006 (Janov, Děčínsko).