Syn.: Vella aspera Pers., Vella hispida Vahl ex DC.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Boleum asperum
Rozšíření: Malinký areál se nachází na východě Pyrenejského poloostrova ve Španělsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou mediteránní křoviny (matorral) a okraje cest, zejména na vápencovém nebo sádrovcovém podkladu. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 400 m.
Boleum asperum
Popis: Vytrvalý, bohatě větvený polokeř, vysoký do 40 cm; chlupy na rostlině jsou jednoduché. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, 0,6–3 cm dlouhé a 0,2–0,5 cm široké, celokrajné nebo řidčeji s 1–2 páry úkrojků. Květenství je hroznovité; květy jsou téměř přisedlé, na stopkách 0–1(–2) mm dlouhých, přímo odstálých; kališní lístky jsou 5–10 mm dlouhé; korunní lístky jsou 11–16 mm dlouhé, dlouze nehetnaté, žluté, tmavě žilkované, s obvejčitou, uťatou čepelí; vnější tyčinky po dvojicích srůstají; blizna je nezřetelně dvoulaločná. Plody jsou dvoudílné; dolní segment je nepukavý, elipsoidní, dvoupouzdrý, 3–4 mm dlouhý a 2–3 mm široký, nafouklý, hustě štětinatě chlupatý, horní segment je sterilní, 4–7 mm dlouhý, zploštělý; semena jsou po jednom v každém pouzdru, elipsoidní, jemně dolíčkatá.
Ohrožení a ochrana: Ve Španělsku zákonem chráněný druh, je chráněn i Bernskou úmluvou a evropskou Směrnicí o stanovištích (Natura 2000).
Poznámka: Monotypický rod, blízce příbuzný rodu Vella. Od něj se liší odlišnými plody, které jsou adaptovány na epizoochorii (pomocí háčků se chytají na srst živočichů, kteří je následně transportují). Někteří současní badatelé ale tento argument nepřijímají a druh klasifikují v rodu Vella.
Boleum asperum
Boleum asperumBoleum asperum
Boleum asperum
Fotografováno dne 19. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).