BOLUSANTHUS SPECIOSUS (Bolus) Harms

Syn.: Lonchocarpus speciosus Bolus
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Bolusanthus speciosus
Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál se táhne od Angoly, Zambie, Malawi a Mosambiku přes Zimbabwe a Botswanu až do východních provincií Jihoafrické republiky (Limpopo, Mpumalanga, KwaZulu-Natal) a Svazijska.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete od srpna do ledna.
Popis: Menší opadavý strom, 8–12 m vysoký, nezřídka i vícekmenný, s borkou šedohnědou, hrubě vrásčitou. Listy jsou řapíkaté, 18–22 cm dlouhé, lichozpeřené, se (2–)3–6(–7) páry lístků, které jsou řapíčkaté, kopinaté, raší společně s květy. Květenství je hroznovité, terminální i úžlabní, 10–20 cm dlouhé, 16–40květé, svěšené; listeny jsou jen 1 mm dlouhé, záhy opadavé; květy jsou vonné, kalich je zvonkovitý, s 5 cípy, koruna je modrofialová, někdy i bílá, pavéza je 13–18 mm dlouhá, nehetnatá, křídla a člunek jsou zhruba stejně dlouhé jako pavéza; tyčinek je 10. Plodem je podlouhlý lusk, 6–9 cm dlouhý, se 3–5 semeny.
Využití: Ze dřeva se vyrábí nábytek i další domácí potřeby, nenapadají ho termiti, používá se tedy i k výstavbě plotů. Kořeny, kůra a semena nacházejí uplatnění v africké tradiční medicíně. Jako okrasný strom bývá vysazován v afrických zahradách i ve veřejné zeleni.
Poznámka: Rod Bolusanthus je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh. Harry Bolus (1834–1911), po němž byl pojmenován, byl jihoafrickým filantropem a botanikem.
Bolusanthus speciosus
Bolusanthus speciosus
Bolusanthus speciosus
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park, Pretoriuskop Camp).