BOMAREA DULCIS (Hook.) Beauverd

Syn.: Alstroemeria dulcis Hook., Alstroemeria uniflora Matthew ex Kunth, Bomarea biflora Vargas, Bomarea calcensis Vargas, Bomarea campanuliflora Killip, Bomarea cuzcoensis Vargas, Bomarea petraea Kraenzl., Bomarea phyllostachya Mast. ex Baker, Bomarea puberula (Herb.) Kraenzl. ex Perkins, Bomarea tacnaense Vargas, Bomarea uniflora (M. Roem.) Killip, Bomarea zosterifolia Killip, Collania dulcis (Hook.) Herb., Collania guadelupensis Kraenzl., Collania herzogiana Kraenzl., Collania petraea (Kraenzl.) Kraenzl., Collania puberula Herb., Collania puberula var. acicularis Herb., Wichuraea acicularis (Herb.) M. Roem., Wichuraea dulcis (Hook.) M. Roem., Wichuraea parvifolia (Herb.) M. Roem., Wichuraea puberula (Herb.) M. Roem.
Čeleď: Alstroemeriaceae Dum.

Bomarea dulcis

Rozšíření: Druh pochází ze středních And, vyskytuje se ve středním Peru a v Bolívii.

Ekologie: Roste ve vegetační formaci puna, na okraji mlžných lesů, kde dominují druhy rodu Polylepis (Rosaceae), na travnatých a křovitých stanovištích na strmých svazích a mezi skalami, v nadmořských výškách od 2500 až do 5200 m. Kvete od září do ledna.

Bomarea dulcis

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a hlízovitými kořeny, 10–200 cm vysoká. Lodyhy jsou přímé, často obloukovitě skloněné nebo i šplhavé, hustě olistěné. Listy jsou střídavé, úzce kopinaté, 35–70 × 6 mm, na vrcholu špičaté, na okraji podvinuté, zelené až modrozelené. Květenství je okoličnaté, obvykle nicí, jen vzácně vzpřímené, listeny jsou 18–55 mm dlouhé, květní obaly jsou volné, skloněné, zdánlivě trubkovité, vnější okvětní lístky jsou 20–30 mm dlouhé a až 6,5 mm široké, růžovočervené, vzácně i žluté se zelenými špičkami, vnitřní okvětní lístky jsou 20–30 mm dlouhé a 11 mm široké, kopisťovité, růžové, u vrcholu zelené, lemované černohnědými tečkami, tyčinky většinou přesahují okvětí, nitky jsou až 3 cm dlouhé, bílé, směrem k bázi rozšířené, prašníky jsou žluté. Plodem je tobolka.

Poznámka: Druhové jméno odkazuje na sladce chutnající plody rostliny, které rády vyhledávají andské děti.

Bomarea dulcis
Bomarea dulcis
Bomarea dulcis

Fotografovala Ljuba Procházková, na podzim 2013 (Bolívie, okolí Copacabany).