Syn.: Bombax aculeatum L., Bombax ceiba Burm. f., Bombax heptaphyllum Cav., Bombax malabaricum DC., Bombax thorelii Gagnep., Bombax tussacii Urb., Gossampinus malabarica Merr., Gossampinus rubra Buch.-Ham., Gossampinus thorelii Bakh., Melaleuca grandiflora Blanco, Salmalia malabarica (DC.) Schott et Endl
Česká jména: cejba čihovitá (Presl 1846)
Čeleď: Bombacaceae Kunth – cejbovité; Malvaceae Juss. – slézovité
Bombax ceiba
Rozšíření: Druh pochází z Indie a Srí Lanky. Rozšířen ve střední a jihovýchodní Asii, v severní Austrálii a tropické Africe, pěstován ve všech tropických oblastech světa.
Ekologie: Ve světlých stálezelených tropických lesích a na jejich okrajích, v nadmořské výšce do 1400 m.
Bombax ceiba
Popis: Statný strom dorůstající výšky až 40 m. Kmeny starších jedinců mohou být zduřelé a mohou vytvářet deskové kořeny vyčnívající nad zem. Šedá borka je porostlá řídkými kuželovitými trny. Listy nahloučené na koncích větví mají řapíky dlouhé 12–30 cm, jsou dlanitě složené z 5–7 kopinatých lístků, 8–16 cm dlouhých. V suchém období listy opadávají. Sytě červené květy vyrůstají jednotlivě nebo v malých skupinkách, obvykle na holých větvích už před vyrašením listů. Kalich je pohárkovitý s krátkými nazpět ohrnutými cípy. Pět obvejčitých, zašpičatělých korunních lístků má sytě červenou barvu, tyčinky jsou velmi početné. Plody jsou protáhlé tobolky dlouhé 10–17 cm, naplněné bělavými vlákny a mnoha semeny dlouhými 8 mm, pukají pěti chlopněmi.
Využití: Využívá se celá rostlina – dřevo je měkké a lehké, používá se k výrobě překližek, forem, člunů a pro stavební práce. Výtažky ze všech částí rostliny se používají v lidovém léčitelství – kůra k zastavení krvácení a proti průjmu, pryskyřice jako tonikum a afrodiziakum, mladé plody k léčení zánětů močových cest, květy tvoří součást bylinných čajových směsí. Tyčinky květů zbarvují thajské pokrmy červeně. Vlákna z tobolek nazývaná „nepravý kapok“ jsou sice méně kvalitní než u pravého kapoku získávaného z tobolek druhu Ceiba pentandra, ale nachází užití k plnění matrací, polštářů a jako izolační materiál. V Barmě spadlé květy suší a pak je používají do jídel.
Stromy jsou často vysazovány v parcích a ulicích, zdobí krásnými červenými květy v březnu a dubnu.
Poznámka: Květ druhu Bombax ceiba je symbolem jihočínského velkoměsta Kuang-čou (Kanton) a druhého největšího města Tchaj-wanu Kao-siungu.
Bombax ceiba
Bombax ceiba
Bombax ceiba
Bombax ceiba
Bombax ceiba
Fotografováno ve dnech 31. 3. 2011 (Vietnam, Ninh Binh – kultura) a 23. 2. 2018 (Barma, Mandalajská oblast, Inwa).