Syn.: Amaryllis disticha L. f., Amaryllis toxicaria (L. f. ex Aiton) D. Dietr., Boophone intermedia M. Roem., Boophone longipedicellata Pax, Boophone toxicaria (L. f. ex Aiton) Herb., Brunsvigia ciliaris (L.) Ker Gawl., Brunsvigia disticha (L. f.) Sweet, Brunsvigia rautanenii Baker, Brunsvigia toxicaria (L. f. ex Aiton) Ker Gawl., Haemanthus ciliaris L., Haemanthus distichus (L. f.) L. f. ex Savage, Haemanthus lemairei De Wild., Haemanthus robustus Pax, Haemanthus sinuatus Schult. et Schult. f., nom. inval, Haemanthus toxicarius L. f. ex Aiton, nom. illeg.
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité
Boophone disticha
Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, vyskytuje se v oblasti od Tanzanie, Rwandy a jižního Zairu přes Zambii, Malawi, Mosambik, Zimbabwe, Botswanu a Namibii až do Jihoafrické republiky, Lesotha a Svazijska.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stanovištích, na skalních terasách a ve skalních štěrbinách, v oblastech s letním obdobím dešťů. Kvete od července do října, poprvé vykvétá až po 10 letech a nekvete každoročně.
Boophone disticha
Popis: Geofyt až 45 cm vysoký, s velmi velkou šupinatou cibulí, která obvykle vyrůstá z poloviny nad úroveň terénu. Listy raší většinou až po odkvětu, jsou dvouřadě uspořádané, řemenovité, až 45 cm dlouhé a asi 5 cm široké, šedozelené, někdy zkroucené. Květenství je krátce stopkaté, kulovité, je podepřeno 2 listeny; květní stopky jsou až 8 cm dlouhé, okvětí je růžové až červené, trubka je asi 5 mm dlouhá, cípy jsou až 35 mm dlouhé a 4 mm široké, odstálé; tyčinky jsou vyniklé. Po odkvětu se stopky prodlužují, celé plodenství může dosahovat průměru až okolo 60 cm.
Využití: Cibule rostliny je silně jedovatá, často se používá v africké tradiční medicíně, což v některých regionech jižní Afriky vede až k poklesu populací tohoto druhu. Je to samozřejmě i velmi efektní rostlina zahradní.
Poznámka: Rod Boophone zahrnuje jen dva druhy, areál druhu Boophone haemanthoides je mnohem menší, vyskytuje se jen na západě Jihoafrické republiky, v oblastech se zimním obdobím dešťů (Namaqualand a Karoo).
Boophone disticha
Boophone disticha
Boophone disticha
Boophone disticha
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 9. 2018 (Svazijsko, kaňon Ngwempisi Gorge).