Borisova Gradina (Борисова градина) je nejstarší a nejznámější sofijský park. Byl založen už v roce 1884 a teprve později (v roce 1918) byl pojmenován po bulharském carovi Borisovi III.
Borisova gradina
Historie parku zahrnuje tři období, kdy jeho podobu rozvíjeli tři renomovaní zahradní architekti. Park byl založen podle návrhu švýcarského zahradního architekta Daniela Neffa, který předtím působil jako zahradník ve službách rumunského krále. Na počátku šlo o zahradu se školkou pro stromy. Vznikly zde květinové záhony, stromy byly vysázeny do 4 alejí a bylo vytvořeno jezírko, v roce 1885 měl park rozlohu 300 000 m2. V následujících letech se zahrada rozšířila na jihozápad a v roce 1889 bylo vybudováno velké jezero. V parku byly vysazovány druhy typické pro okolní krajinu, především trnovníky, morušovníky, jilmy, platany, později duby, kleny, jasany a břízy. Výsadba byla doplněna druhy jehličnanů z pohoří Rila: borovicí černou a smrky.
Borisova gradina
V období 1906–34 byl jmenován šéfem městských zahrad a parků v Sofii Alsasan Joseph Frei. Park doplnil v dolní části dvěma alejemi osázenými lipami a kaštanovníky, v horní části vznikla centrální široká alej a dvě boční, zahrada byla dále rozšířena na jih až k dnešnímu bulváru Dragana Tsankova. Frei vytvořil rosarium a doplňoval výsadbu parku dekorativními dřevinami. Park ozdobila fontána a pozoruhodný dřevěný dům lidového řezbáře Racho Angelova.
Borisova gradina
V letech 1934–44 řídil práce v parku bulharský odborník Georgi Duhtev. V tomto období bylo rozšířeno rosarium a byla vytvořena malá japonská zahrada. Naposledy byl park upravován v roce 1986 pod vedením Georgi Radoslavova.
Borisova gradina
Po roce 1944 byl park přejmenován na Park Svobody (Парк на Свободата) a v jeho východní části byl vystavěn sovětský památník, dnes už neudržovaný. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 získal park znovu své původní jméno.
Borisova gradina
Park doplňují dvě fotbalová hřiště, stadion, tenisové kurty, letní koupaliště a letní scéna, televizní věž vystavěná koncem 50. let 20. století, univerzitní observatoř, restaurace, dětské atrakce; park protínají cyklostezky. Jezero Ariana u vstupu do parku poskytuje vodní atrakce v létě i ledovou plochu v zimě. Obyvatelé Sofie i návštěvníci tu bohatě využívají možností osvěžit se zvláště v letním horku.
Borisova gradina
Fotografováno dne 25. 8. 2012.