Syn.: Boschniakia glabra C. A. Mey. ex Bong., Lathraea amentacea Schltdl. ex Ledeb., Lathraea strobilacea Schltdl. ex Ledeb., Orobanche glabra (C. A. Mey. ex Bong.) Hook., Orobanche rossica Cham. et Schltdl., Stellara lathraeoides Fisch. ex Reut., Stellera lathraeoides Fisch. ex Ledeb.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Boschniakia rossica
Rozšíření: Poměrně rozsáhlý areál zabírá Arktidu od Uralu až po Čukotku, na jih až do Japonska, Koreje a do severních provincií Číny. V Severní Americe roste od Aljašky po severozápadní Kanadu (Yukon, Northwest Territory, Britská Kolumbie a Alberta).
Ekologie: Roste v lesích a křovinách na svazích i březích řek. Parazitická rostlina bez chlorofylu, napadá různé druhy stromových i keřových olší (Alnus).
Boschniakia rossica
Popis: Dužnatá parazitická nezelená bylina vysoká 15–35 cm; oddenek je válcovitý, horizontální, z něho obvykle vyrůstají 2–3 přímé lodyhy. Listy jsou střídavé, šupinovité, široce vejčité, 6–8(–10) mm dlouhé i široké. Květenství je koncový klas nebo hrozen 7–22 cm dlouhý; listeny jsou na líci lysé, na rubu pýřité; květní stopky jsou asi 2 mm dlouhé, za plodu se prodlužují na 5–8 mm; kalich je číškovitý, 5–7 mm dlouhý, na vrcholu s nepravidelnými 3–5 zuby; koruna je široce zvonkovitá, 1–1,2 cm dlouhá, s rozšířenou trubkou, horní pysk je 5–7 mm dlouhý, na okraji pýřitý, dolní je velmi krátký, trojlaločný; tyčinky jsou 4, dvoumocné; jednopouzdrý semeník srůstá z 2–3 plodolistů. Plody jsou téměř kulovité tobolky 8–10 mm dlouhé; semena jsou velmi drobná.
Poznámka: V rodu Boschniakia lze rozlišit asi čtyři velmi podobné druhy. Z nich B. rossica má největší areál. Boschniakia himalaica roste ve východní Asii, zatímco na pacifickou část Severní Ameriky jsou vázány druhy Boschniakia hookeri a Boschniakia strobilacea.
Boschniakia rossicaBoschniakia rossica
Boschniakia rossicaBoschniakia rossica
Boschniakia rossica
Boschniakia rossica
Fotografovala Gabriela Leugnerová, ve dnech 30. 7. a 1. 8. 2008 (Rusko, Kamčatka, Bystrinskij rajon, Bystrinskij NP, východně od městečka Esso).