Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Viperidae
Syn.: Bothrops schlegeli Taylor, 1951; Lachesis schlegelii Boulenger, 1896; Trigonocephalus schlegelii Berthold, 1846; Trimeresurus schlegelii Bocourt, 1909
Česká jména: křovinář ostnitý
Anglická jména: Eyelash vipe

Bothriechis schlegelii (Berthold, 1846); křovinář ostnitý
Parque Nacional Cahuita

Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jižního Mexika přes Guatemalu, Belize, Honduras, Nikaraguu, Kostariku a Panamu až po Kolumbii, Ekvádor a Peru.

Způsob života: Upřednostňuje tropické vlhké lesy, objevuje se v pobřežní vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2640 m.
Je to stromový druh, nejčastěji se nachází v hustých křovinách, na nízko položených větvích, liánách nebo na kůře stromů. Byl pozorován také na plantážích na banánovníku nebo na větvích kávovníků. Žije samotářsky a je to druh noční, po setmění čeká na kořist maskovaný listy – vyskytuje se v různých barevných variantách a odstínech a silně se spoléhá na své maskování při přepadení kořisti.
Je to had jedovatý, loví ještěrky, žáby, ptáky, netopýry a hlodavce. Přirozenými predátory křovináře jsou ježci, jezevci, lišky a lidé.
Pohlavně dospívá ve věku dvou let. K páření dochází obvykle v noci a předchází mu rituální námluvy. Březím samicím se zvětšuje břicho a ke konci těhotenství přestanou přijímat potravu. Tento druh je vejcoživorodý, 2–20 vajec se inkubuje 6 měsíců přímo v těle matky. Narozená mláďata měří 15–20 cm a jsou fyzicky podobná dospělým. V přírodě se dožívá stáří 6–10 let.

Popis: Had se širokou škálou barevných variant, od šedé, zelené až po zlatou s tmavšími skvrnami na hřbetě, dorůstá délky 55–82 cm. Krátký až střední ocas je chápavý, tvoří 13–19 % celkové délky těla. Zploštělá hlava má shora tvar trojúhelníku, tepločivné jamky na čenichu, kolem očí jsou zvětšené šupiny.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2019) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jako méně dotčený (LC).

Poznámka: Kousnutí křovinářem ostnitým je bolestivé a způsobuje otok, závratě, nevolnost a dýchací potíže, pro malé děti může být smrtelné.

Bothriechis schlegelii (Berthold, 1846); křovinář ostnitý
Bothriechis schlegelii (Berthold, 1846); křovinář ostnitý
Bothriechis schlegelii (Berthold, 1846); křovinář ostnitý

Fotografováno dne 6. 3. 2014 (Kostarika, Parque Nacional Cahuita).