Syn.: Bowdichia brevipes Benth., Bowdichia virgiloides Kunth, orth. var., Cebipira virgiliodes Kuntze
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Bowdichia virgilioides
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od severní Kolumbie až po východní Brazílii.
Ekologie: Roste v tropických poloopadavých lesích, objevuje se v jihoamerické křovinaté savaně i v sekundární vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1100 m.
Bowdichia virgilioides
Popis: Strom s našedlou borkou, křivolakými větvemi a letorosty zrzavě chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, zhruba s 15 lístky (9–21), které jsou kopinaté, chlupaté. Květenství je latnaté, listy jsou krátké a úzké, chlupaté; kalich je zvonkovitý, s 5 cípy, nafialovělý, přitiskle chlupatý; koruna je namodralá, vzácně i bílá, pavéza je skoro okrouhlá, vykrojená, křídla jsou obvejčitá, člunek je kratší než křídla. Plodem je lusk.
Využití: Kořeny, borka i olej získaný ze semen dřeviny se používají v tradiční medicíně. Dřevo je tvrdé, těžké a dosti trvanlivé, využívá se v truhlářství.
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest britského cestovatele Thomase E. Bowdicha (1791–1824), v současnosti jsou v něm akceptovány dva druhy. Kromě zde představovaného je to ještě druh Bowdichia nitida z amazonské části Jižní Ameriky, který lze dobře odlišit menším počtem lístků, mívá jich zpravidla 5–7.
Bowdichia virgilioides
Bowdichia virgilioides
Bowdichia virgilioides
Bowdichia virgilioides
Bowdichia virgilioides
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).