Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Brabejum stellatifolium
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, vyskytuje se pouze v Jihoafrické republice v provincii Western Cape. Je zde rozšířen v hornatých částech od pohoří Giftberg u města Clanwilliam až do okolí městečka Riviersonderend, také na východních svazích Stolové hory u Kapského Města. Monotypický rod s jediným druhem.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou potoční nivy v roklinách a v chráněných údolích; vystupuje až do nadmořské výšky 1000 m. Kvete v létě, jako opylovači slouží hmyz i ptáci. Plody jsou šířeny hlavně vodou, v semenné bance ztrácejí poměrně rychle klíčivost. Požáry snáší poměrně dobře a snadno obnovuje z pupenů na bázi kmene.
Brabejum stellatifolium
Popis: Velký keř nebo rozložitý stálezelený strom dosahující výšky 5–15 m; borka je tlustá, hladká, světle šedohnědá. Listy vyrůstají zpravidla v přeslenech po 6, jsou tuhé, kožovité, kopinaté, na okraji nepravidelně ostře zubaté, s vyniklou prostřední žilkou; v mládí jsou hustě rezavohnědě plstnaté. Květenství jsou až 8 cm dlouhé husté klasy drobných vonných květů; květy vyrůstají po dvojicích v paždí listenů a jsou asi 5 mm dlouhé; okvětí je bílé; tyčinky jsou 4; gyneceum je apokarpní, se svrchním semeníkem. Plody jsou nažky (resp. oříšky), vzhledem i velikostí připomínají mandle, jsou až 4,5 cm dlouhé a 3 cm široké; na povrchu jsou hustě červenohnědě plstnaté.
Ohrožení a ochrana: V jihoafrickém Červeném seznamu (2012) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Brabejum stellatifolium je nejblíže příbuzné australskému rodu Macadamia (rostlinám produkujícím tzv. makadamové ořechy), naproti tomu je příbuzensky značně vzdáleno ostatním africkým zástupcům čeledi. K izolaci obou skupin došlo asi před 130 miliony lety; lze tedy uvažovat o velmi starobylém prvku v květeně jižní Afriky, který se sem rozšířil v době před rozpadem prakontinentu Gondwana.
Brabejum stellatifolium
Brabejum stellatifolium
Brabejum stellatifolium
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).