Syn.: Erythea clara L. H. Bailey, Brahea clara (L. H. Bailey) Espejo et López-Ferr., Erythea armata (Watson) Watson
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Brahea armata
Rozšíření: Pochází ze severozápadního Mexika, ze států Baja California a Sonora. Do Evropy byla introdukována v roce 1887 (Francie). Pěstuje se jako velmi dekorativní rostlina v mnoha subtropických oblastech světa.
Ekologie: Ve své mexické domovině roste v aridních oblastech pouštních kaňonů a vápencových skal, v současnosti se pěstuje po celém světě, vysazuje se do zahrad i parků, pěstuje se také jako pokojová rostlina.
Popis: Jednokmenná palma, 12–15 m vysoká, kmen sloupovitý, často pokrytý odumřelými listy. Listy dlouze řapíkaté, vějířovité, zprvu vzpřímené, později převislé, v obrysu okrouhlé, hluboce dělené, v průměru zhruba 1,5 m, lístky tuhé, zelené až šedozelené. Květenství je až 5 m dlouhé, delší než listy, obloukovitě převislé, květy jsou bílé. Plodem je peckovice.
Poznámka: Tuto palmu nabízejí jako „mrazuodolnou“ i mnohé české zahradnické firmy. Je poměrně nenáročná, avšak silnější mrazy nesnese. Spolehlivější je proto pěstovat tento druh v nádobě, kterou před příchodem zimy přeneseme do bezmrazých prostor.
Brahea armataBrahea armata
Brahea armataBrahea armata
Fotografováno dne 2. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Puerto de la Cruz).