Syn.: Bredemeyera mansonii Klotzsch, Catocoma lucida Benth., Catocoma mansonii Klotzsch ex A. W. Benn., Comesperma lucidum (Benth.) Baill., Comesperma mansonii Lhotsky ex Klotzsch
Čeleď: Polygalaceae R. Br. – vítodovité
Bredemeyera lucida
Rozšíření: Neotropický druh s rozsáhlým areálem rozloženým od jižního Mexika přes Střední Ameriku a sever Jižní Ameriky až po východní Brazílii.
Ekologie: Roste v galeriových lesích, v lemech sušších lesů i v křovinaté savaně, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m. Kvete od února do března.
Bredemeyera lucida
Popis: Dřevitá liána až menší strom dorůstající výšky okolo 8 m, s letorosty chlupatými či lysými. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 4–12 cm dlouhé a 2–6 cm široké, na bázi většinou zaokrouhlené, na vrcholu tupé nebo krátce zašpičatělé, s 6–12 páry vedlejších žilek, na líci s výjimkou střední žilky lysé, na rubu krátce chlupaté. Květenství je axilární, latnaté, až 30 cm dlouhé; listeny jsou až 3 cm dlouhé, chlupaté; 3 vnější kališní lístky jsou jen 1–2 mm dlouhé, 2 vnitřní jsou nápadnější, podobají se křídlům, která jsou obvejčitá až skoro okrouhlá, 2,5–4 mm dlouhá, nazelenalá nebo nažloutlá, korunní lístky jsou žluté, dolní je člunkovitý, bez přívěsků; tyčinek je 8. Plodem je obvejcovitá dvoupouzdrá tobolka, 10–13 mm dlouhá, na vrcholu vykrojená.
Poznámka: Rod Bredemeyera v současnosti zahrnuje 23 akceptovaných druhů.
Bredemeyera lucida
Bredemeyera lucida
Bredemeyera lucida
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 2. 2015 (Belize, Mountain Pine Ridge Forest Reserve).