Syn.: Coleosanthus grandiflorus (Hook.) Kuntze, Coleosanthus minor (A. Gray) Daniels, Coleosanthus petiolaris (A. Gray) Greene, Eupatorium grandiflorum Hook.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Brickellia grandiflora
Rozšíření: Těžiště areálu leží na západě USA, kde roste v širokém pruhu od státu Washington až po Kalifornii, na východ až do Missouri, Arkansasu a Texasu. Nepatrně přesahuje i do Kanady v pohraničí provincií Britská Kolumbie a Alberta, na jihu zřejmě i na sever Mexika. Zástupce početného severo- a středoamerického rodu, do něhož se řadí asi 100 druhů; jen v USA jich roste více než 30.
Ekologie: Roste ve vlhkých až mezických trávnících na kamenitých místech na horských svazích, občas i ve světlých lesích. Většina lokalit leží v nadmořských výškách 1200–3000 m.
Brickellia grandiflora
Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem, vysoká 30–100 cm; lodyhy jsou větvené, pýřité. Listy jsou střídavé nebo vstřícné, řapíkaté, čepel je trojúhelníkovitě vejčitá až vejčitě kopinatá, 1,5–15 cm dlouhá a 2–7 cm široká, na bázi klínovitá, uťatá nebo až srdčitá, na okraji vroubkovaná nebo zubatá, na špičce zúžená, oboustranně pýřitá. Úbory tvoří chocholičnatou latu, za květu jsou nicí; zákrov je válcovitý nebo obráceně kuželovitý, 7–12 mm dlouhý, 5–7řadý; zákrovní listeny jsou zelenavé, kopinaté, zelené, vnější pýřité, vnitřní lysé; květů je 20–40(–70), trubkovitých, 6,5–7,5 mm dlouhých, oboupohlavných, světle žlutozelených. Nažky jsou 4–5 mm dlouhé, chlupaté, s bílým péřitým chmýrem.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Britské Kolumbie je tento druh zařazen do kategorie Red, z hlediska provincie je kriticky ohrožen (critically imperiled).
Poznámka: Rod je nazván na počest irského lékaře a přírodovědce Johna Brickella (1748–1809), který se usadil v Georgii.
Brickellia grandiflora
Brickellia grandiflora
Brickellia grandiflora
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes NP, Rowe Creek).