Syn.: Belantheria belvisiana Nees, Brillantaisia alata T. Anderson ex Oliv., Brillantaisia bauchiensis Hutch. et Dalziel, Brillantaisia dewevrei De Wild. et T. Durand, Brillantaisia leonensis Burkill, Brillantaisia mahoni C. B. Clarke, Brillantaisia nitens Lindau, Brillantaisia nyanzarum Burkill, Brillantaisia patula T. Anderson, Brillantaisia salviiflora Lindau
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Brillantaisia owariensis
Rozšíření: Druh tropické Afriky, vyskytuje se v lesnatých oblastech západní a střední Afriky – západně zasahuje až do Guineje a Sierra Leone, východně do Jižního Súdánu, jižně do severní Angoly. Na Réunionu a Mauriciu místy zplanělý.
Ekologie: Roste v tropických lesích, na březích vodních toků, v nadmořských výškách od (750–)900 do 1850 m.
Brillantaisia owariensis
Popis: Vytrvalá bylina. Lodyha je až 2 m vysoká, přímá, lysá nebo pýřitá. Listy jsou řapíkaté, vejčité až srdčité, 11–28 × 6–20 cm, na vrcholu zašpičatělé, na bázi klínovité až srdčité, na okraji zubaté. Květenství je latnaté, (5–)10–45 cm dlouhé, listeny jsou vejčité až eliptické, zelené až načervenalé, kalich je fialově naběhlý, kališní cípy úzce kopinaté, koruna je dvoupyská, (25–)30–53 mm dlouhá, s nafialovělými žláznatými chlupy, světle až tmavě fialová nebo modrá s bílým hrdlem, trubka 7–14 mm dlouhá, dolní pysk 20–38 mm dlouhý, vejčitý, horní pysk je z boku smáčklý, trubkovitého vzhledu. Plodem je tobolka, (17–)20–35 mm dlouhá.
Brillantaisia owariensisBrillantaisia owariensis
Brillantaisia owariensis
Brillantaisia owariensis
Brillantaisia owariensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2012 (Mauricius, Eureka).