Syn.: Brocchinia cryptantha L. B. Sm., Brocchinia hechtioides Mez
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Brocchinia reducta
Rozšíření: Druh jihoamerické Guyanské vysočiny, vyskytuje se v jihovýchodní Venezuele (stát Bolívar) a v přilehlé části Guyany. Byl popsán z Guyany (Kaieteur Savanna). Z polí pod Roraimou byl popsán také druh Brocchinia hechtioides, který je některými botanickými databázemi přiřazován ke zde popisovanému druhu. Přidržujeme se této koncepce, byť si uvědomujeme, že lze mít k tomuto spojení i určité výhrady. Pak by se tento druh vyskytoval i v jihovýchodní Kolumbii a na severu Brazílie.
Ekologie: Roste terestricky v mokré savaně, od úpatí tepui až k jejich vrcholovým plošinám, v nadmořských výškách zhruba od 900 až do 2200 m. Růžice rostliny připomínají pasti některých masožravých rostlin, např. z rodu Heliamphora.
Brocchinia reducta
Popis: Bezlodyžná bylina, v květu až 200 cm vysoká, s nápadnými válcovitými růžicemi listů, které jsou přímé, 25–50(–80) cm dlouhé a 3–6(–10) cm široké, listové pochvy jsou velké, spojené s listovou čepelí, pokryté šupinami, čepele jsou úzké, podlouhlé, zaokrouhlené a zašpičatělé, světle zelené, po obou stranách nezřetelně šupinaté. Květenství vyrůstá na přímém stvolu, je latnaté, jednotlivé hrozny jsou až 10 cm dlouhé; listeny jsou vejčité, až 3 mm dlouhé; květy jsou asi 5 mm dlouhé, krátce stopkaté; kališní lístky eliptické až vejčité, až 4 mm dlouhé, skoro stejně dlouhé jako lístky korunní, které jsou vejčité. Plodem je až 10 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: Rod Brocchinia zahrnuje asi 21 druhů, všechny se vyskytují v severní části Jižní Ameriky, především v oblasti Guyanské vysočiny. Rodové jméno odkazuje na italského přírodovědce Gian Battistu Brocchiho (1772–1826).
Brocchinia reducta
Brocchinia reducta
Brocchinia reducta
Brocchinia reducta
Brocchinia reducta
Brocchinia reducta
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 25. a 27. 1. 2016 (Venezuela, Roraima, při úpatí i u vrcholu hory).