Syn.: Brodiaea coronaria (Salisb.) Engl., Brodiaea coronaria (Salisb.) A. Nelson et J. F. Macbr., Brodiaea grandiflora Sm., Brodiaea howellii Eastw., Hookera coronaria Salisb., Hookera grandiflora (Sm.) Kuntze
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité
Brodiaea coronaria
Rozšíření: Vyskytuje se v pobřežních oblastech pacifické Severní Ameriky od Kalifornie až po kanadskou Britskou Kolumbii, kde roste v jihovýchodní části Vancouver Island i na protilehlém pobřeží kontinentu.
Ekologie: Roste na otevřených výslunných travnatých místech nebo ve velmi řídkých porostech dubu Quercus garryana, na mělké kamenité půdě. V přírodě kvete poměrně pozdě, až na přelomu června a července.
Brodiaea coronaria
Popis: Vytrvalá hlízovitá bylina až 30 cm vysoká, hluboko v zemi s kulovitou tmavohnědou hlízkou, která dorůstá až do průměru 2 cm a jejíž šupiny se vláknitě rozpadají. Listy jsou pouze přízemní, zpravidla v počtu 1–3, čárkovité, zdéli lodyhy, 2–3 mm široké, usychají ještě před rozkvetením. Květenství je řídký okolík (2–)3–5(–10) květů na prodlouženém stvolu, podepřený několika listeny; stopky květů jsou nestejné, 2–10 cm dlouhé; květy jsou šestičetné, zvonkovité; okvětí je na bázi srostlé, 2–4 cm dlouhé, trubka je 6–13 mm dlouhá, podélně zelenobíle proužkovaná, cípy jsou 15–25 mm dlouhé, poněkud delší než trubka, vyhnuté ven, modrofialové až červenofialové; fertilní tyčinky jsou 3, kromě nich jsou v květu přítomná 3 bílá sterilní staminodia; gyneceum srůstá ze 3 plodolistů, semeník je svrchní. Plodem je vejcovitá tobolka; semena mají černé osemení.
Poznámka: V jižní části areálu na severozápadě Kalifornie se na malém území vyskytují růžovokvěté populace, označované jako Brodiaea coronaria subsp. rosea, v areálu jsou nadto známy minimálně 2 odlišné chromosomové počty. Rostliny se díky pěkným květům občas pěstují v kultuře.
Brodiaea coronaria
Brodiaea coronaria
Fotografovala Alena Vydrová, dne 7. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Victoria, Mt. Douglas).