Syn.: Andromeda bryantha L., Andromeda musciformis Poir., Bryanthus gmelinii D. Don, Erica bryantha Thunb.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Bryanthus musciformis
Rozšíření: Vyskytuje se pouze na Kamčatce a Komandorských ostrovech, a dále v Japonsku na ostrovech Hokkaidó a Honšú.
Ekologie: Provází borové lesy, dále roste na kamenitých svazích s dominantními lišejníky a na mechových bultech.
Bryanthus musciformis
Popis: Nízký stálezelený keřík s větvičkami přitisklými k zemi, krátce chlupatými, 4–5 cm vysokými. Listy jsou střídavé, kožovité, čárkovitě kopinaté, 2,5–3 mm dlouhé a asi 1 mm široké, na líci hladké, lesklé, na okraji brvité. Květenství tvoří 2–10 hroznovitě uspořádaných květů; květní stopky jsou 5–6 mm dlouhé, krátce bíle chlupaté, za plodu se prodlužují na 8–9 mm; kalich je 4–5četný, asi do poloviny srostlý, s cípy 0,7–1 mm dlouhými; koruna je rovněž 4–5četná, 6–7,5 mm dlouhá, růžová; tyčinky jsou ve 2 kruzích, nitky jsou lysé; pestík nese krátkou čnělku. Plody jsou tobolky asi 2 mm dlouhé.
Poznámka: Rod je velmi blízký rodům Phyllodoce a Menziesia; i v současné době se diskutuje o klasifikaci jednotlivých druhů. Do rodu Bryanthus v přijatém úzkém smyslu zřejmě náleží druh pouze jediný; někteří badatelé zpochybňují oprávněnost přijatého jména a navrhují, aby se pro něj používalo jednoznačné jméno B. gmelinii.
Bryanthus musciformis
Bryanthus musciformis
Fotografovala Gabriela Leugnerová, dne 25. 7. 2008 (Rusko, Kamčatka, Jelizovskij rajon, mezi sopkami Gorelji a Mutnovskij).