KALANCHOE PINNATA (Lam.) Pers. – kolopojka

Syn.: Bryophyllum calycinum Salisb., Bryophyllum germinans Blanco, Bryophyllum pinnatum (Lam.) Oken, Calanchoe pinnata Pers., Cotyledon calycina Roth, Cotyledon calyculata Sol. ex Sims, Cotyledon calyculata Solander, Cotyledon pinnata Lam., Cotyledon rhizophylla Roxb., Crassula pinnata (Lam.) L. f., Crassuvia floripendia Comm. ex Lam., Crassuvia floripenula Comm., Kalanchoe brevicalyx (Raym.-Hamet et H. Perrier) Boiteau, Kalanchoe calcicola (H. Perrier) Boiteau, Kalanchoe calycinum Salisb., Kalanchoe pinnata var. brevicalyx Raym.-Hamet et H. Perrier, Kalanchoe pinnata var. calcicola H. Perrier, Kalanchoe pinnata var. floripendula Pers., Kalanchoe pinnata var. genuina Raym.-Hamet, Sedum madagascariense Clus., Vereia pinnata (Lam.) Spreng.
Česká jména: náduť peřená (Presl 1846)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Kalanchoe pinnata

Rozšíření: Druh pochází z Madagaskaru, je udáván například ze severo- a západomadagaskarských provincií Antsiranana, Mahajanga a Toliara. Je hojně pěstovaný, snadno zplaňuje, v současné době je rozšířen v teplejších oblastech celého světa. Zdomácněl na Kapverdských, Azorských a Kanárských ostrovech, na Madeiře, na ostrovech Indického oceánu (Mauricius, Réunion, Seychely, Diego Garcia) a Tichého oceánu (Melanésie, Mikronésie, Polynésie, Filipíny, ostrov Lorda Howea i Kokosový ostrov), v Malajsii, Asii (Čína, Japonsko, Tchaj-wan, Bhútán, Nepál, Srí Lanka), ve východní Austrálii, na Novém Zélandu. Na americkém kontinentu v USA (Florida), jižním Mexiku, Surinamu, Venezuele, Brazílii, Ekvádoru, Peru, Argentině, Francouzské Guyaně, Guyaně, na Galapágách. V řadě zemí je považován za plevel nebo invazivní druh (Havajské ostrovy, Francouzská Polynésie a Austrálie).

Ekologie: Ve své domovině roste v křovinách, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 500 m. V druhotném areálu roste na nejrůznějších stanovištích suchých i vlhkých, častěji v nižších polohách. Velmi snadno se množí dceřinými rostlinkami, které vyrůstají na okrajích listů (viviparie) a po odpadnutí od mateřské rostliny rychle zakořeňují. Kvete v lednu až v červenci.

Kalanchoe pinnata

Popis: Vytrvalá bylina s dužnatou, přímou a větvenou lodyhou, dorůstá výšky až 150 cm. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, 7–13 cm dlouhé, s 3–5 řapíkatými lístky, čepele dužnaté, kopinaté až vejčitě kopinaté, okraj výrazně vroubkovaný, kaštanově zbarvený, řapíky i lodyhy často nafialovělé. Povrch listů vystavených slunci většinou s hnědými skvrnami. Květenstvím je vzpřímená lata s krátkými postranními větévkami, květy jsou nicí, 2–3 cm dlouhé. Kalich je nadmutý, se 4 trojúhelníkovými cípy, zelený, směrem k bázi s růžovou nebo načervenalou kresbou. Koruna je trubkovitá, se 4 úzce trojúhelníkovými cípy, zelenavá u báze, oranžová až tmavě červená u vrcholu. Plody jsou měchýřky.

Využití: Nenáročný druh, často pěstovaný v teplejších zemích jako okrasná a léčivá rostlina; oblíbená kontejnerová rostlina mírného pásma. Důležité postavení má v ajurvédské a čínské medicíně. V rostlinách byla zjištěna řada biologicky aktivních látek: flavonoidy, glykosidy, steroidy, kardioaktivní glykosidy (bufadienolidy – bryophylliny), terpenoidy, organické kyseliny, sacharidy a mastné kyseliny. Rostlina vykazuje řadu léčivých účinků: protizánětlivý, hepatoprotektivní, choleretický, antidiabetický, cytotoxický, imunomodulační, protialergický, protinádorový, antimikrobiální, antivirotický, snižuje také vnímání bolesti. Byl zjištěn i účinek proti parazitickým prvokům rodu Leishmania, původcům leishmaniózy. Tradiční medicína jej využívá k léčbě zánětů, bakteriálních, virových i houbových infekcí, kašle, astmatu, ledvinových kamenů, vředů a poranění. Čerstvá šťáva listů má antiseptické účinky, zastavuje krvácení, léčí popáleniny, ekzémy, šťávou se potírají dásně při parodontóze. Obsahuje ale určité množství glykosidů, které mohou způsobit obtíže při požití většího množství, u pasoucích se zvířat dokonce i smrt.

Poznámka: J. S. Presl připojil kdysi (1846) k popisu této rostliny i veselou poznámku o změnách chuti jejích dužnatých lístků: z rána jsou kyselé, na večír hořké, v poledne bezchutné.

Kalanchoe pinnata
Kalanchoe pinnata
Kalanchoe pinnata

Fotografováno dne 11. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Waimea Canyon).