Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Buchanania palawensis
Rozšíření: Endemit Mikronésie, vyskytuje se pouze v jižní polovině souostroví Palau, především v oblasti Rocky Islands, ale i ve vápencové části Airai.
Ekologie: Stanovištěm jsou tropické lesní porosty na strmých svazích budovaných korálovými vápenci, mnohdy se objevuje i na jejich okrajích těsně nad vodní hladinou.
Buchanania palawensis
Popis: Stálezelený strom 10–12 m vysoký; kmen dosahuje tloušťky až 30 cm, borka je hladká; koruna je díky dlouhým větvím rozkladitá. Listy jsou střídavé, soustředěné na koncích větviček; řapík je 2–4 cm dlouhý; čepel je obkopinatá až obvejčitá, 10–15 cm dlouhá a 6–8 cm široká, kožovitá, leskle tmavozelená, s 10–12 páry postranních žilek, na bázi klínovitá, celokrajná, na konci zaokrouhlená a vykrojená. Květenství je latovité, objevuje se v paždí listů a je 4–10 cm dlouhé; květy jsou 5četné, 2–5 mm dlouhé; kališní cípy jsou malé, na vrcholu zaokrouhlené; korunní lístky jsou přímé, 4–5 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 10; plodolistů je 5, ale pouze jediný je plodný, semeník je jednopouzdrý. Plody jsou zploštělé, v obrysu okrouhlé peckovice 1–1,5 cm v průměru, za zralosti tmavě nachové.
Poznámka: Rod Buchanania zahrnuje kolem 25 druhů, které jsou rozšířeny v tropech jižní a jihovýchodní Asie, rostou i na severu Austrálie a v Oceánii.
Buchanania palawensis
Buchanania palawensis
Buchanania palawensis
Fotografováno dne 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).