Syn.: Adenoplea madagascariensis (Lam.) Eastw., Buddleja heterophylla Lindl., Nicodemia madagascariensis (Lam.) R. Parker
Čeleď: Buddlejaceae K. Wilhelm – komulovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Buddleja madagascariensis
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste na severu a východě ostrova v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina a Toliara.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a lesní okraje v klimaticky různých oblastech, vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Buddleja madagascariensis
Popis: Stálezelený keř, dorůstá výšky 2–4 m, případně opíravá liána 8–10 m dlouhá; větve jsou oblé, pokryté hvězdovitými chlupy. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,5–2 cm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 4–14 cm dlouhá a 1,5–7 cm široká, klínovitá, zaokrouhlená nebo vzácně srdčitá na bázi, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, na líci v mládí hvězdovitě plstnatá a později olysalá, hustě bíle plstnatá na rubu. Květenství je latovité, 5–25 cm dlouhé; listeny v dolní části jsou podobné listům, výše drobné, čárkovité; květní stopky jsou zkrácené; kalich je zvonkovitý až baňkovitý, 2–3,5 mm dlouhý, s krátkými cípy, na vnější straně hustě bíle plstnatý, později olysává; koruna je žlutá, oranžová až lososově růžová, její trubka je 7,5–10 mm dlouhá, cípy jsou 2–4 mm dlouhé, zaokrouhlené; tyčinky nevyčnívají z korunní trubky; čnělka je 4–7 mm dlouhá. Plodem je zploštěle kulovitá bobule 2,5–5 mm dlouhá, obvykle modrofialová, řidčeji oranžová, na vrcholu s vytrvalou bází čnělky; obsahuje 30–40 semen.
Využití: V jiných subtropických a tropických částech světa se tento druh vysazuje pro okrasu; není mrazuvzdorný. V kultuře se kříží s dalšími komulemi a některé kultivary mají hybridní původ; na Réunionu, kde B. madagascariensis zplaněla, byl zjištěn spontánně vzniklý kříženec s druhem Buddleja indica.
Poznámka: Početný pantropický rod Buddleja zahrnuje kolem 90 druhů; na Madagaskaru se jich vyskytuje 8, z nich je 5 endemických, ostatní přesahují na okolní ostrovy, resp. na africký kontinent.
Buddleja madagascariensis
Buddleja madagascariensis
Buddleja madagascariensis
Buddleja madagascariensis
Buddleja madagascariensis
Buddleja madagascariensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).