Syn.: Colchicum montanum L., Colchicum bulbocodium Ker-Gawler, Colchicum atticum Spruner, Colchicum vernum Ker-Gawler, Merendera filifolia Cambess.
Česká jména: jarovít obecný (Presl 1846), kobzolec jarní (Sloboda 1852), ocúnovec jarní (Nauman 1946), ocúnovec (Mareček 1994)
Slovenská jména: jarovít jarní (Reuss 1853)
Čeleď: Colchicaceae DC. – ocúnovité
Bulbocodium vernum
Rozšíření: Hory jižní a střední Evropy, od Pyrenejí, Jury a Apenin (Umbria) přes Alpy (především jejich západní část, ale vzácně i v jihovýchodních Alpách – Dolomity a Korutany) až po Karpaty a hory Balkánského poloostrova. Vyskytuje se i v Maďarsku, na Ukrajině, ve střední a jižní části evropského Ruska a v Předkavkazsku.
Z balkánské a východoevropské části areálu bývá nezřídka uváděn v poddruhu B. vernum L. subsp. versicolor (Ker.) K. Richter. Botanik Kurt Sprengel v roce 1825 popsal podle rostlin z jihu Ruska dokonce přímo samostatný druh B. versicolor (Ker Gawl.) Spreng. a národní květeny řady východoevropských zemí přijímají právě tuto klasifikaci.
Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, na kamenitých stráních, ale i ve světlých lesích a lesních lemech, častěji na vápenci, nevyhýbá se ale ani kyselému podkladu, na půdách vlhkých, později vysychavých, v pásmu od podhůří až do subalpínského stupně (v Alpách až do nadmořské výšky kolem 2100 m).
Popis: Vytrvalá bylina s kulovitou hlízkou, geofyt, 5–15 cm vysoký, 2–3 úzce kopinaté listy (jen nanejvýše 1,5 cm široké) vyrůstají společně s květy, jsou žlábkovité, na vrcholu s kápovitou špičkou, po odkvětu se výrazně prodlužují (dosahují délky až 15 cm). Květy jsou jednotlivé, ale i po 2–3, koruna je trubkovitá, 6–8 cm v průměru, 6četná, korunní lístky nesrostlé, barvy lila, ale i růžové nebo bílé, 6 tyčinek je přirostlých ke korunním lístkům, čnělka je 3blizná. Kvete začátkem jara, v závislosti na podmínkách na lokalitě od února do května. Plodem je tobolka.
Bulbocodium vernumBulbocodium vernum
Bulbocodium vernumBulbocodium vernum
Ohrožení a ochrana: Bulbocodium vernum je zákonem chráněným druhem v Itálii, Rakousku a Maďarsku, v zákonech Srbska, Moldavska, Ukrajiny a Ruska je jako chráněný uveden druh Bulbocodium versicolor.
Poznámka: Stále častěji se objevuje také u nás v kultuře. Vyžaduje dobře propustnou a mírně vlhkou humózní půdu, i v našich klimatických podmínkách je plně mrazuodolný. Zatahuje koncem jara.
Bulbocodium vernum
Fotografováno od 16. 3. do 17. 4. 2003 (fotografované rostliny pocházejí z kultury).