Syn.: Bulbophyllum caryophyllum J. J. Sm., Bulbophyllum punctatum Fitzg., nom. illeg., Carparomorchis baileyi (F. Muell.) M. A. Clem. et D. L. Jones, Phyllorchis baileyi (F. Muell.) Kuntze, Phyllorchis punctata (Fitzg.) Kuntze, Phyllorkis baileyi (F. Muell.) Kuntze, Phyllorkis punctata Kuntze
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Bulbophyllum baileyi
Rozšíření: Druh severovýchodní Austrálie (jen Queensland) a ostrova Papua-Nová Guinea. Rod Bulbophyllum patří k druhově nejpočetnějším rodům celé čeledi vstavačovitých, zahrnuje hrubě přes 1000 druhů. Již dříve byl rod rozčleněn na 12 sekcí, v současnosti je možno zaznamenat snahy pojímat tyto sekce jako samostatné rody. Právě tento druh bývá od roku 2000 částí australské literatury například řazen k rodu Carparomorchis, který sestává asi z 15–20 druhů rozšířených v jihovýchodní Asii, na Šalamounových ostrovech a v Austrálii. V tomto pojednání se raději stále ještě přidržujeme klasické koncepce velkého rodu Bulbophyllum.
Ekologie: Tropická epifytní i litofytní orchidej rostoucí na stromech a skalních stěnách v deštných lesích, zasahuje i do porostů mangrove. Druh je hojný především v pobřežním pásmu, ale objevuje se i v nadmořských výškách do 800 m. Kvete od října do února.
Bulbophyllum baileyi
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají jednočlánkové pahlízy 1,5–3 cm dlouhé a 0,1–0,15 cm široké. Listy vyrůstají na pahlízách jednotlivě, jsou vzpřímené, eliptické, vejčité až obvejčité, 8–20 cm dlouhé a 4–6 cm široké, dužnaté, světle zelené až nažloutle zelené. Květy vyrůstají z oddenku, jsou jednotlivé (vzácně 2–3), stopkaté, 20–25 mm × 20–40 mm, bělavé až krémově žluté s červenými nebo fialovými skvrnkami, zřídka žluté a beze skvrn, později až narůžovělé, výrazně vonné. Vnější okvětní lístky jsou úzce vejčité, na koncích nahoru zahnuté, 20–25 mm dlouhé, vnitřní okvětní lístky kopinaté, 15–18 mm dlouhé, pysk je jazykovitý, jen 5–6 mm dlouhý, zakřivený. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny ostatní orchideje je i tento druh chráněn mezinárodní úmluvou o obchodu s ohroženými druhy CITES.
Bulbophyllum baileyi
Bulbophyllum baileyiBulbophyllum baileyi
Bulbophyllum baileyi
Bulbophyllum baileyi
Fotografoval Dave Kimble (Austrálie, Queensland, Hull River).