Syn.: Bulbophyllum bolovenense Guillaumin, Bulbophyllum myrianthum Schltr., Bulbophyllum ovalifolium (Wight) E. C. Parish, nom. illeg., Bulbophyllum profusum Ames, Bulbophyllum sessile (Kuntze) J. J. Sm., Bulbophyllum sparsifolium Schltr., Bulbophyllum teysmannii J. J. Sm., Bulbophyllum trisetosum Griff., Bulbophyllum volkensii Schltr., Epidendrum sessile J. Koenig, nom. illeg., Oxysepalum ovalifolium Wight, Phyllorkis sessilis Kuntze
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Bulbophyllum clandestinum
Rozšíření: Dosti velký areál se rozprostírá v jihovýchodní Asii v Thajsku, Malajsii a Vietnamu, zahrnuje i mnohé indonéské ostrovy, Papuu-Novou Guineu, v Oceánii druh roste v Melanésii na Šalamounových ostrovech, v Mikronésii na Palau, Yapu a Guamu.
Ekologie: Epifytická orchidej, roste na kmenech a větvích stromů na mezických stanovištích nížinného tropického deštného lesa; většina lokalit na Palau se nachází na korálových vápencích. Rostliny mohou kvést zřejmě v průběhu celého roku, květy se objevují po vydatnějších srážkách a vydrží rozkvetlé velmi krátce.
Bulbophyllum clandestinum
Popis: Drobná vytrvalá bylina s plazivou, až 25 cm dlouhou lodyhou, na níž se tvoří četné stonkové hlízky ve vzdálenosti 2–3 cm od sebe; hlízky jsou úzce vejcovité, 4–5 mm dlouhé, na jejich vrcholu vyrůstá jediný list; z lodyhy v uzlinách vyrážejí také četné vzdušné kořeny. Listy jsou podlouhlé, 1,8–2,5 cm dlouhé a 0,8–1,2 cm široké, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu většinou vykrojené. Drobné květy vyrůstají jednotlivě z lodyhy nebo v paždí hlízek; listen pod květem je kratičký; okvětí je bílé, otvírá se zvonkovitě; vnější okvětní lístky jsou úzce kopinaté až šídlovité, dlouze špičaté, až 5 mm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou podlouhlé, jen asi 1,5 mm dlouhé, pysk je vejčitý, asi 1,5 mm dlouhý, na vrcholu poněkud zakřivený. Plodem je válcovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Jako na ostatní orchideje se i na tento druh vztahuje mezinárodní obchodní úmluva CITES.
Poznámka: V početném rodu Bulbophyllum patří mezi velmi drobnokvěté druhy. Pokud rostliny nekvetou, lze je velmi obtížně určit – determinaci tedy ovlivňuje velmi krátká doba kvetení.
Bulbophyllum clandestinum
Bulbophyllum clandestinum
Bulbophyllum clandestinum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 27. a 29. 1. 2018 (Palau, Koror, ostrov Ulebsechel).