Syn.: Abildgaardia paradoxa (Spreng.) Lye, Bulbostylis spadicea Kük., Eriocaulon sphacelatum Willd. ex Kunth, Fimbristylis paradoxa (Spreng.) Alain, Isolepis paradoxa (Spreng.) Kunth, nom. illeg., Oncostylis paradoxa (Spreng.) Nees, Rhynchospora perrigida Boeckeler, Schoenus paradoxus Spreng., Schoenus spadiceus Kunth, nom. illeg., Scirpus paradoxus (Spreng.) Boeckeler, Stenophyllus paradoxus (Spreng.) Standl.
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Bulbostylis paradoxa
Rozšíření: Druh Střední a Jižní Ameriky, areál se rozkládá v oblasti od jižního Mexika až po severní Bolívii a střední Brazílii, je uváděn i z Kuby. Byl popsán z Venezuely.
Ekologie: Charakteristický druh travnaté savany a pravidelně vypalovaných pastvin, objevuje se i ve světlých borových lesích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Bulbostylis paradoxa
Popis: Vytrvalá bylina s nápadně silným stonkem složeným ze starých, často od požárů v savaně zuhelnatělých listových bází, který je 5–12(–20) cm vysoký a 4–5 cm široký, jednoduchý nebo i chudě větvený. Listy jsou početné, nitkovité, méně než 0,5 mm široké, často zahnuté, lysé nebo jemně chlupaté, listové pochvy jsou hnědé a chlupaté. Stvol je 5–23 cm dlouhý, silnější než listy, přímý, lysý nebo chlupatý. Klásek vyrůstá jednotlivě na vrcholu stvolu, je 6–11 mm dlouhý a 3–5 mm široký, elipsoidní až obvejcovitý; listeny jsou stejně dlouhé nebo i delší než klásek; plevy jsou 5–8 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, kopinaté; tyčinky jsou 3. Nažka je zhruba 1,5 mm dlouhá, obvejcovitá.
Poznámka: Rod Bulbostylis zahrnuje přes 200 druhů, které se vyskytují v savanách subtropických a tropických oblastí celého světa.
Bulbostylis paradoxa
Bulbostylis paradoxa
Bulbostylis paradoxa
Bulbostylis paradoxa
Bulbostylis paradoxa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 1. 2016 (Venezuela, Roraima, savana při úpatí hory).