Syn.: Perezia lanigera Hook. et Arn., Perezia sessiliflora Speg.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Burkartia lanigera

Rozšíření: Druh jižní části Jižní Ameriky, vyskytuje se na jihu Patagonie, v argentinských provinciích Chubut a Santa Cruz.

Ekologie: Roste v travnaté patagonské stepi, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m. Kvete od prosince do ledna.

Burkartia lanigera

Popis: Nízký keř poduškovitého habitu, jen 3–5 cm vysoký, s větvemi bohatě olistěnými. Listy jsou čárkovité, 8–15 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, tuhé, po okraji podvinuté, na vrcholu hrotité. Úbory vyrůstají jednotlivě na vrcholu větví, jsou přisedlé, zákrov je válcovitý, 7–11 mm dlouhý a 5–7 mm široký, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 3–4 řadách, jsou kopinaté, špičaté až hrotité; květů v úboru je 9–12, jsou 2pyské, bílé, vnitřní pysk je jen krátký, vnější větší než vnitřní, vejčitý, až 4 mm dlouhý, na vrcholu se 3 drobnými zoubky. Plodem je nažka, 5–10 mm dlouhá, s bílým chmýrem, který je až 6 mm dlouhý.

Poznámka: Rod Burkartia je v současnosti monotypický, zastoupený jen tímto jediným druhem. Arturo Erhardo Burkart (1906–75), na nějž odkazuje rodové jméno, byl argentinským botanikem.

Burkartia lanigera
Burkartia lanigera
Burkartia lanigera

Fotografoval Mário Duchoň, dne 9. 1. 2019 (Argentina, prov. Santa Cruz, údolí Río Santa Cruz východně od El Calafate).