Syn.: Burmeistera cerasifera Zahlbr., Burmeistera millei E. Wimm., Burmeistera mindoana E. Wimm., Burmeistera suerrensis (Donn. Sm.) E. Wimm.
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Burmeistera cyclostigmata
Rozšíření: Středo- a jihoamerický druh, jehož areál se táhne od Kostariky přes Panamu do Kolumbie a Ekvádoru.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké stinné lesy, zejména v mlžném pásmu. Lokality leží v nadmořské výšce 1500–3800 m.
Burmeistera cyclostigmata
Popis: Terestrická vytrvalá bylina nebo polokřovitá až křovitá liána, se stonky dorůstajícími délky až 3 m, často kořenujícími v uzlinách, lysými nebo v mládí pýřitými. Listy jsou řapíkaté; řapík bývá 1–3 cm dlouhý; čepel je vejčitá, eliptická až podlouhlá, 4–20 cm dlouhá a 2–8 cm široká, na líci lysá nebo na vyniklých žilkách chlupatá, na bázi zúžená, téměř celokrajná nebo mělce vroubkovaná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí nejvyšších listů nebo tvoří chocholík; květní stopky úborů jsou 4–9 cm dlouhé; češule je válcovitě zvonkovitá až baňkovitá, 9–12 mm dlouhá a 6–9 mm široká, za čerstva zelená; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, čárkovité nebo podlouhlé, 3–7 mm dlouhé, zelené, sytě modré nebo nachové, celokrajné, na vrcholu tupé; koruna je zygomorfní, 2,5–3 cm dlouhá, silně zakřivená, lysá, zelená nebo nachovými, hnědavými, modrými nebo bělavými tóny, její trubka je 15–17 mm dlouhá, postupně zúžená a nad zaškrcením asymetricky vakovitě rozšířená, cípy jsou úzce kopinaté až čárkovité, srpovitě zahnuté, 2 hřbetní jsou 14–22 mm dlouhé, obrácené nazpět, 2 postranní jsou 7–12 mm dlouhé, břišní je 7–10 mm dlouhý, se zahnutým vrcholem; tyčinková trubička je zakřivená, jemně pýřitá, srostlé prašníky jsou 6–8 mm dlouhé, na vrcholu šikmé; semeník je spodní. Plody jsou vejcovité nebo elipsoidní, 1–1,5(–2,5) cm dlouhé bobule, bílé, červené nebo sytě modré.
Poznámka: Do rodu Burmeistera náleží více než 100 tropických druhů ze Střední a Jižní Ameriky. Mají specifické uspořádání květů, adaptované na opylování kolibříky a letouny; nenápadné zbarvení koruny indikuje, že tento druh preferují spíše letouni.
Burmeistera cyclostigmata
Burmeistera cyclostigmata
Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 4. 2017 (Kostarika, Monteverde).