Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Burmeistera parviflora
Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v Kostarice a západní Panamě.
Ekologie: Roste terestricky nebo epifyticky v tropických horských lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1100 až do 2700 m.
Burmeistera parviflora
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, na bázi dřevnatějící, 30–50(–100) cm dlouhou, lysou nebo v horní části řídce chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až vejčité, 6,5–12 cm dlouhé a 2,5–4(–5) cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na okraji mělce vroubkované až pilovité, na vrcholu zašpičatělé, lysé až jemně chlupaté, především na žilkách na rubové straně listu. Květy vyrůstají v úžlabí horních listů, jsou stopkaté, 2–2,5 cm dlouhé; kališní cípy jsou trojúhelníkovité, 2–3(–4) mm dlouhé, lysé, červené až purpurové; koruna je žlutá, lysá, korunní trubka 5–14 mm dlouhá, pod korunními cípy zúžená, korunní cípy jsou kopinaté, srpovitě zahnuté, 2 horní 5–9 mm dlouhé, postranní 3–8 mm dlouhé, dolní 3–5 mm dlouhý; tyčinkový sloupek je 12–19 mm dlouhý, na konci jemně chlupatý, 3 prašníky jsou lysé a asi 4 mm dlouhé, 2 kratší, bíle chlupaté. Plodem je obvejcovitá bobule dosahující průměru 5–6 mm, v době zralosti narůžovělá či bílá.
Poznámka: Neotropický rod Burmeistera je dosti početný, zahrnuje přes 100 druhů, které se vyskytují v oblasti od jižního Mexika až po Peru.
Burmeistera parviflora
Burmeistera parviflora
Burmeistera parviflora
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 5. a 6. 4. 2017 (Kostarika, Monteverde a Santa Elena).