Snad úplně každý návštěvník kanadského pacifického ostrova Vancouver se zajímá o cestu k Butchartovým zahradám. Tyto zahrady se nacházejí jen pár kilometrů severně od města Victoria. Ačkoli se v tomto případě nejedná o ryzí botanickou zahradu, návštěva tohoto místa určitě může patřit k nezapomenutelným zážitkům. Butchartovy zahrady jsou vyhlášeny za národní historickou památku Kanady.
Butchart Gardens
Zdejší výstavní okrasné zahrady byly založeny na místě starého vápencového lomu, který vznikl v roce 1900 a patřil rodině Butchartových, která se do Kanady přistěhovala ze Skotska. Zdejší vápenec byl dobýván pro výrobu cementu a právě příjmy z tohoto cementu sloužily i k následnému financování této ohromné zahradní přehlídky. Když vápenec v roce 1908 došel, staly se nevzhledné jizvy lomu zajímavou kulisou pro novou zahradu. Strohé skály nejdříve zakryly topoly (Populus nigra, Populus alba) a broskve – soukromá zahrada tehdy sloužila i užitku.
Butchart Gardens
Dnešní výstavní zahrady jsou stále soukromým majetkem a svými výsadbami prezentují především okrasné rostliny. V roce 1997 byly rozšířeny, dnes se o ně stará na 240 zaměstnanců.
Butchart Gardens
Klimatické podmínky ostrova Vancouver Island jsou mírné, panuje zde také dostatečné vlhko, okrasné záhony jsou proto zajímavé po celý rok. Kromě květinových záhonů umístěných na terasách lomu, zde najdeme třeba i krásnou japonskou zahradu. Návštěvníkům slouží i místní restaurace, obchody se suvenýry a knihami. Nechybí ani pravidelné ohňostroje a enchilada. Tady jistě nemůže být zklamán nikdo.
Butchart Gardens
Fotografováno v roce 1970.