Syn.: Byrsonima coriacea (Sw.) DC., Byrsonima cotinifolia Kunth, Byrsonima cubensis A. Juss., Byrsonima cumingiana A. Juss., Byrsonima fagifolia Nied., Byrsonima fendleri Turcz., Byrsonima ferruginea Kunth, Byrsonima jamaicensis Urb. et Nied., Byrsonima karwinskiana A. Juss., Byrsonima lanceolata DC., Byrsonima laurifolia Kunth, Byrsonima montana Kunth, Byrsonima moritziana Turcz., Byrsonima moureila (Aubl.) Loudon, Byrsonima panamensis Beurl., Byrsonima pulchra DC., Byrsonima rhopalifolia Kunth, Byrsonima spruceane Nied., Malpighia coriacea Sw., Malpighia cotinifolia Spreng., Malpighia crassifolia L., Malpighia laurifolia Spreng., Malpighia montana Spreng., Malpighia moureila Aubl., Malpighia pulchra Sessé et Moc., Malpighia rhopalifolia Spreng., Malpighia rufa Poir.
Čeleď: Malpighiaceae Juss. – mamarovité
Byrsonima crassifolia
Rozšíření: Druh s velkým areálem ve Střední a Jižní Americe, vyskytuje se od Mexika až po Bolívii a Paraguay, také na Antilských ostrovech.
Ekologie: Nejčastěji roste v křovinatých nebo stromových savanách nebo jako součást poloopadavých lesů s výraznější suchou periodou, vystupuje do nadmořských výšek 1400 m.
Byrsonima crassifolia
Popis: Menší strom dorůstající výšky 7(–13) m; kmen až 30 cm v průměru má brázditou borku; letorosty hustě chlupaté, s výraznými lenticelami. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické, 7–14 cm dlouhé a 3–8 cm široké, kožovité, v mládí na rubu hustě bělavě nebo rezavě plstnaté, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté. Květenství tvoří koncový hrozen 5–15 cm dlouhý; květy jsou stopkaté, 5četné; volné kališní lístky nesou pár olejových žlázek; korunní lístky jsou rovněž volné, kopisťovité, asi 2 cm dlouhé, sytě žluté, po odkvětu oranžovějící, s nepravidelně zvlněným okrajem; tyčinek je 10, mají bělavé nitky; gyneceum srůstá ze 3 plodolistů, má svrchní semeník. Plody jsou kulovité peckovice 1–2 cm velké, žlutavé nebo červenavé, s 1–3 peckami.
Poznámka: Plody jsou jedlé, mají sladkokyselou chuť, lze je konzumovat čerstvé, ale dají se i kandovat, zavařovat a rovněž zkvašovat na víno.
Byrsonima crassifolia
Byrsonima crassifoliaByrsonima crassifolia
Byrsonima crassifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 2. 2009 (Kostarika, provincie Las Juntas, Gongolona; provincie Liberia, Salto a Cereceda).