Syn.: Byrsonima crassifolia Steud., nom. illeg., Byrsonima latifolia Krulik, Byrsonima pachyphylla Griseb., nom. illeg., Byrsonima spathulifolia Kralik, Malpighia verbascifolia L.
Čeleď: Malpighiaceae Juss. – mamarovité
Byrsonima verbascifolia
Rozšíření: Těžiště areálu leží v Jižní Americe, v oblasti brazilských savan, objevuje se však i na severu kontinentu v pásu savan od východní Kolumbie až po Francouzskou Guyanu, izolovaně i na středoamerickém pomezí Hondurasu a Nikaragui. Rozlišuje se řada infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste v travnaté nebo křovinaté savaně, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1100 m.
Byrsonima verbascifolia
Popis: Nízký keřík, jen asi 60 cm vysoký. Listy vyrůstají na velmi krátkých, silných, uzlovitých kmíncích, jsou krátce řapíkaté, jejich čepele jsou široce obvejčité až kopisťovité, 14–25(–33) cm dlouhé a 5–13(–15) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupé, oboustranně hustě chlupaté, někdy na líci olysalé, na rubu s vyniklými žilkami. Květenství vyrůstá z vrcholu kmínku, je hroznovité, (15–)18–35(–42) cm dlouhé; listeny jsou šídlovité, 5–11 mm dlouhé a 1–2 mm široké, v době květu opadavé; květy jsou 5četné, kališní lístky jsou na líci lysé, na rubu chlupaté; korunní lístky jsou vejčité, nehetnaté, žluté. Plod dosahuje zhruba 15 mm v průměru.
Poznámka: Rod Byrsonima je poměrně početný, zahrnuje na 160 druhů, které se vyskytují ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky.
Byrsonima verbascifolia
Byrsonima verbascifolia
Byrsonima verbascifolia
Byrsonima verbascifolia
Byrsonima verbascifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima).