Syn.: Caesalpinia recordii Britton et Rose, Poincianella recordii (Britton et Rose) Britton et Rose, Poincianella yucatanensis (Greenm.) Britton et Rose
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Caesalpinia yucatanensis
Rozšíření: Pochází z nevelkého území ve Střední Americe, roste v jižním Mexiku, zejména na poloostrově Yucatán, dále v Belize, Guatemale a Hondurasu. V areálu se rozlišují asi tři vnitrodruhové taxony na úrovni poddruhů nebo variet.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké lesy a křoviny, vystupuje do nadmořské výšky 300 m.
Popis: Keř nebo malý stromek, 4,5–6 m vysoký, netrnitý; kmínek dorůstá až 25 cm v průměru; letorosty jsou jemně chlupaté. Listy jsou střídavé, dvakrát sudozpeřené, v prvním řádu vstřícně větvené do 2–7 jařem, v druhém řádu do 2–6 jařem; lístky jsou podlouhlé až oválné, 2–3,5 cm dlouhé, lysé nebo chlupaté, na líci obvykle lesklé, na rubu světlejší, na bázi tupé nebo zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství je hroznovité až latovité, 5–35 cm dlouhé, krátce chlupaté; květní stopky jsou 1,5–2 cm dlouhé; kalich je v pupenu střechovitý, kališní lístky jsou volné, vejčité, 8–10 mm dlouhé; korunní lístky jsou eliptické až obvejčité, 1–1,5 cm dlouhé, žluté, s oranžovými skvrnami; tyčinek je 10, volných, zhruba stejně dlouhých jako koruna; pestík je jediný. Lusk je často poněkud srpovitý, 6–12 cm dlouhý a 2–2,5 cm široký, jemně chlupatý, s pružnými chlopněmi.
Caesalpinia yucatanensisCaesalpinia yucatanensis
Caesalpinia yucatanensis
Caesalpinia yucatanensis
Caesalpinia yucatanensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 2. 2015 (Belize, Crooked Tree Wildlife Sanctuary).