Kostarika, Parque Nacional Cahuita – korálové útesy, mangrove a deštný les

Parque Nacional Cahuita se nachází na jihu kostarického karibského pobřeží, 45 km jihovýchodně od města Limón. Ochraňuje nejen rozsáhlou mořskou oblast o rozloze 224 km2 a jeden z mála dochovaných kostarických korálových útesů o velikosti 6 km2, ale patří sem také 10,7 km2 pevninské části parku, která chrání porosty mangrove a tropický deštný les. Území bylo chráněno již od roku 1970 jako Monumento Nacional Cahuita a teprve v roce 1978 došlo k vyhlášení národního parku.

Parque Nacional Cahuita

Pevninská část parku je snadno přístupná, jeden ze vstupů je na východním okraji přímořské vesnice Cahuita u pláže Playa Blanca, druhý pak ze stanice strážců Puerto Vargas. Sedm kilometrů dlouhá trasa podél pobřeží vede okrajem deštného lesa a je obousměrná. Strážci parku mimo jiné hlídají korálový útes, aby návštěvníci k němu neplavali a nedocházelo tak k jeho poškozování.

Parque Nacional Cahuita

Cahuitský korálový útes patří mezi nejrozvinutější na kostarickém karibském pobřeží a je jedním z největších v zemi. Nejběžnějšími z korálů jsou druhy Acropora palmata, Diploria clivosa, Diploria strigosa, Porites porites, Porites astreoides, Montastrea cavernosa nebo Siderastrea radians. Celkově zde bylo určeno 34 druhů tvrdých korálů Scleractinia, 19 druhů osmičetných korálů Alcyonacea, šest fotosyntetických řas, důležitých pro stavbu korálů a tři druhy hydrokoralů. Odborníci tu rovněž zaznamenali 128 druhů řas, 44 druhů korýšů, 140 druhů měkkýšů a 123 druhů ryb. V oblasti korálové laguny o rozloze 20 ha se nachází zajímavá a cenná lokalita, tvořená jednoděložnými rostlinami, mezi kterými dominuje Thalassia testudinum, která tu roste společně s mořskými trávami Syringodium filiforme a Halodule wrightii. V hlubších vodách najdeme také porosty Halophila decipiens. Mořské trávy slouží nejen jako zdroj potravy, ale jsou taktéž důležité pro život korálů a zelených řas rodu Caulerpa a Halimeda, hnědých řas rodu Dictyota a ruduchy rodu Laurencia.

Parque Nacional Cahuita

Národní park Cahuita patří z floristického hlediska ke Středoamerické provincii. V rámci terénních výzkumů bylo zaznamenáno 551 druhů, 370 rodů a 109 čeledí rostlin. K druhově nejpočetnějších patří čeleď bobovitých (Fabaceae, 49 druhů), dále lipnicovitých (Poaceae) a mořenovitých (Rubiaceae), následují čeledi Araceae, Orchidaceae, Malvaceae, Cyperaceae a Moraceae. V národním parku bylo zaregistrováno i 54 druhů hub ve 20 čeledích a 37 rodech. Drtivá většina druhů (52) náleží do třídy stopkovýtrusných (Agaricomycetes), pouze dvěma druhy je zastoupena skupina hub vřeckovýtrusných (Ascomycetes).

Parque Nacional Cahuita

Místní klima, které je vlhké a teplé s častými dešti, ročním úhrnem srážek okolo 3500 mm a průměrnou teplotou 27 °C, podporuje existenci tropického deštného lesa, kde do značné míry dominuje křídlok Pterocarpus officinalis (Fabaceae). Z dalších statných stromů s výškou přes 30 metrů tu roste kupříkladu Prioria copaifera a Pentaclethra macroloba (oba Fabaceae). Stromové patro dále vytváří třeba Symphonia globulifera (Clusiaceae) nebo palma Raphia taedigera (Arecaceae). Asi 16 % rostlin tvoří epifyty, mezi nejčastější patří četné toulitky, např. Anthurium bakeri, A. clavigerum, A. fatoense, A. upalaense, orchidej Catasetum maculatum, liána Monstera dissecta, pepřince Peperomia obtusifolia a P. rotundifolia, hemiepifytní liána Philodendron hederaceum, bromélie Aechmea nudicaulis a epifytická kapradina Vittaria lineata.

Parque Nacional Cahuita

Zdejší porosty mangrove tvoří kořenovník obecný Rhizophora mangle, Laguncularia racemosa a Conocarpus erectus. Pláže místy pokrývají bylinné liány, jako jsou Sesuvium portulacastrum, Canavalia rosea nebo povijnice Ipomoea pes-caprae, Ipomoea imperati a Ipomoea mauritiana, husté koberce tvoří také hvězdnicovitá rostlina Sphagneticola trilobata a vytrvalá bylina s plazivými oddenky z čeledi bobovitých Vigna luteola.
V ústí řek, lagun nebo v bažinatých místech roste například ibišek Talipariti tiliaceum nebo tropický ovocný strom Annona glabra, prašnatec Acrostichum aureum, vysoká kapradina, dále statná árónovitá rostlina Spathiphyllum friedrichsthalii, další árónovité druhy Montrichardia arborescens, Urospatha friedrichsthalii, bobovitý keř Dalbergia ecastaphyllum, bylina s plazivými lodyhami Vigna luteola a vodní rostliny jako Ludwigia helminthorrhiza z čeledi pupalkoviých a tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes) z čeledi modráskovitých.

Parque Nacional Cahuita

Mezi velmi časté stromové druhy na pobřeží se řadí palma Cocos nucifera, vrcholák Terminalia catappa, hroznovec Coccoloba uvifera, Inga multijuga, strom z čeledi bobovitých, Citharexylum caudatum (Verbenaceae), keře Chrysobalanus icaco z čeledi zlatoplodovitých, Posoqueria latifolia (Rubiaceae), dále pak keře Thevetia ahouai a Tabernaemontana alba (Apocynaceae), stálozelený strom Amphitecna latifolia (Bignoniaceae), myrtovitý strom Calyptranthes chytraculia a Malouetia guatemalensis z čeledi toješťovitých. V podrostu jsou časté pepřovníky Piper littorale a P. peltatum, vytrvalá rostlina s plazivým oddenkem Costus woodsonii, tykvovitá liána Gurania makoyana, amarylkovitá cibulovina Hymenocallis littoralis, mohutná Calathea lutea (Marantaceae), Heliconia mariae a mnohé další.

Parque Nacional Cahuita

Podle odhadů zde žije asi 80 druhů savců, největší skupinu tvoří netopýři s více než 40 druhy. V korunách stromů můžeme pozorovat vřešťana pláštíkového (Alouatta palliata), malpu kapucínskou (Cebus capucinus), veverku měnivou (Sciurus granatensis) a lenochoda dvouprstého (Choloepus hoffmanni). Často se setkáme také s mývalem severním (Procyon lotor), nosálem bělonosým (Nasua narica) či aguti středoamerickým (Dasyprocta punctata).
V národním parku bylo zaznamenáno 233 druhů ptáků z 50 čeledí. V deštném lese mezi druhově nejpočetnější patří pěvci z čeledi tyranovitých (Tyrannidae) a tangarovitých (Thraupidae), také dravci z čeledi jestřábovitých (Accipitridae). Vyskytuje se tu 53 druhů denních a 100 druhů nočních motýlů. Z plazů můžeme jmenovat například jedovatého křovináře ostnitého (Bothriechis schlegelii).

Parque Nacional Cahuita

V národním parku najdeme například tyto druhy rostlin:

Acrostichum aureum (Pteridaceae)
Aechmea nudicaulis (Bromeliaceae)
Albizia saman (Fabaceae)
Amphitecna latifolia (Bignoniaceae)
Annona muricata (Annonaceae)
Annona reticulata (Annonaceae)
Anthurium bakeri (Araceae)
Blutaparon vermiculare (Amaranthaceae)
Brassavola nodosa (Orchidaceae)
Bursera simaruba (Burseraceae)
Calathea lutea (Marantaceae)
Calyptranthes chytraculia (Myrtaceae)
Canavalia rosea (Fabaceae)
Carica papaya (Caricaceae)
Carludovica palmata (Cyclanthaceae)
Catasetum maculatum (Orchidaceae)
Cecropia insignis (Urticaceae)
Cecropia obtusifolia (Urticaceae)
Ceiba pentandra (Malvaceae)
Chrysobalanus icaco (Chrysobalanaceae)
Citharexylum caudatum (Verbenaceae)
Clusia uvitana (Clusiaceae)
Coccoloba uvifera (Polygonaceae)
Cocos nucifera (Arecaceae)
Codonanthe crassifolia (Gesneriaceae)
Conocarpus erectus (Combretaceae)
Cordia alliodora (Boraginaceae)
Costus pulverulentus (Costaceae)
Costus woodsonii (Costaceae)
Crinum erubescens (Amaryllidaceae)
Crotalaria retusa (Fabaceae)
Cryosophila warscewiczii (Arecaceae)
Dalbergia ecastaphyllum (Fabaceae)
Desmodium incanum (Fabaceae)
Dodonaea viscosa (Sapindaceae)
Eclipta prostrata (Asteraceae)
Eichhornia crassipes (Pontederiaceae)
Euphorbia hirta (Euphorbiaceae)
Genipa americana (Rubiaceae)
Gliricidia sepium (Fabaceae)
Guazuma ulmifolia (Malvaceae)
Gurania makoyana (Cucurbitaceae)
Halodule wrightii (Cymodoceaceae)
Halophila decipiens (Hydrocharitaceae)
Heliconia mariae (Heliconiaceae)
Heliconia wagneriana (Heliconiaceae)
Herrania purpurea (Malvaceae)
Hymenocallis littoralis (Amaryllidaceae)
Inga multijuga (Fabaceae)
Ipomoea batatas (Convolvulaceae)
Ipomoea imperati (Convolvulaceae)
Ipomoea mauritiana (Convolvulaceae)
Ipomoea pes-caprae (Convolvulaceae)
Ipomoea quamoclit (Convolvulaceae)
Laguncularia racemosa (Combretaceae)
Ludwigia helminthorrhiza (Onagraceae)
Malouetia guatemalensis (Apocynaceae)
Mimosa pudica (Fabaceae)
Monstera dissecta (Araceae)
Montrichardia arborescens (Araceae)
Nymphaea ampla (Nymphaeaceae)
Pachira aquatica (Malvaceae)
Pentaclethra macroloba (Fabaceae)
Peperomia obtusifolia (Piperaceae)
Persea americana (Lauraceae)
Philodendron hederaceum (Araceae)
Phyla nodiflora (Verbenaceae)
Piper littorale (Piperaceae)
Piper peltatum (Piperaceae)
Pleopeltis polypodioides (Polypodiaceae)
Pontederia sagittata (Pontederiaceae)
Posoqueria latifolia (Rubiaceae)
Prioria copaifera (Fabaceae)
Psidium guajava (Myrtaceae)
Pterocarpus officinalis (Fabaceae)
Raphia taedigera (Arecaceae)
Renealmia cernua (Zingiberaceae)
Rhizophora mangle (Rhizophoraceae)
Senna reticulata (Fabaceae)
Sesuvium portulacastrum (Aizoaceae)
Spathiphyllum friedrichsthalii (Araceae)
Sphagneticola trilobata (Asteraceae)
Sporobolus virginicus (Poaceae)
Symphonia globulifera (Clusiaceae)
Syringodium filiforme (Cymodoceaceae)
Tabernaemontana alba (Apocynaceae)
Talipariti tiliaceum (Malvaceae)
Terminalia catappa (Combretaceae)
Thalassia testudinum (Hydrocharitaceae)
Theobroma cacao (Malvaceae)
Thevetia ahouai (Apocynaceae)
Tradescantia zanonia (Commelinaceae)
Trigonidium egertonianum (Orchidaceae)
Tripogandra serrulata (Commelinaceae)
Turnera ulmifolia (Passifloraceae)
Urospatha friedrichsthalii (Araceae)
Vanilla planifolia (Orchidaceae)
Vigna luteola (Fabaceae)
Vigna vexillata (Fabaceae)
Vittaria lineata (Vittariaceae)
Ximenia americana (Olacaceae)

Parque Nacional Cahuita

Fotografováno ve dnech 6. a 7. 3. 2014.