Syn.: Cakile aequalis L’Hér. ex DC., Cakile alacranensis Millsp., Cakile americana var. cubensis DC., Cakile cubensis Kunth, Cakile domingensis Tussac, Cakile lanceolata subsp. domingensis (Tussac) O. E. Schulz, Cakile lanceolata var. integrifolia O. E. Schulz, Cakile lanceolata var. pinnatifida O. E. Schulz, Cakile maritima var. aequalis (L’Hér. ex DC.) Chapm., Cakile maritima var. cubensis (DC.) Chapm., Raphanus lanceolatus Willd.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Cakile lanceolata
Rozšíření: Druh atlantického pobřeží Severní Ameriky, jeho areál sahá od Floridy přes pobřežní oblasti Mexického zálivu a Karibského moře až po Panamu a severní Venezuelu, objevuje se i na Velkých i Malých Antilách. Druh je dosti variabilní, především ve tvaru plodu, rozlišuje se několik vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste na písčitých plážích a písečných dunách, vždy v blízkosti mořské hladiny. Kvete během celého roku.
Cakile lanceolata
Popis: Jednoletá, popřípadě někdy i vytrvalá bylina s lodyhou obvykle poléhavou, ale také vystoupavou, někdy však dokonce i přímou, 20–60(–100) cm dlouhou, větvenou, jen mírně sukulentní. První listy jsou většinou řapíkaté, kopinaté až široce vejčité, anebo obkopinaté, 3–8(–15) cm dlouhé, lysé, na bázi obvykle klínovité, víceméně celokrajné nebo chobotnaté, zubaté či dokonce až nerovnoměrně laločnaté, později se objevující listy jsou menší, obkopinaté, méně laločnaté. Květenství je hroznovité, 10–35 cm dlouhé, květy jsou 4četné; kališní lístky jsou 3,5–5 mm dlouhé, vnitřní na bázi vakovité; korunní lístky jsou 5–9,4 mm dlouhé, bílé až světle fialové. Plodem je dvoudílný válcovitý struk, 2–3 cm dlouhý, spodní část je asi 1 cm dlouhá, horní až 1,8 cm dlouhá, na vrcholu špičatá.
Cakile lanceolata
Cakile lanceolata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 3. 2014 (Panama, Cayos Zapatilla).