Syn.: Caladenia alpina R. S. Rogers, Stegostyla alpina (R. S. Rogers) D. L. Jones et M. A. Clem., Stegostyla lyallii (Hook. f.) D. L. Jones et M. A. Clem.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Caladenia lyallii
Rozšíření: Jihovýchodní Austrálie, Tasmánie a Nový Zéland. Rod Caladenia zahrnuje asi 75 druhů, které se vyskytují především v Austrálii, ale také v Malajsii, na Nové Kaledonii a Novém Zélandu. Samotný druh Caladenia lyallii byl dlouho chápán jako novozélandský endemit, pozdější srovnávací studie však prokázaly jeho totožnost s australským druhem Caladenia alpina.
Ekologie: Roste terestricky na horských trávnících a křovinatých stráních, na jihu novozélandského Jižního ostrova se objevuje i v nížinných lesích.
Caladenia lyallii
Popis: Vytrvalá bylina s kulovitou hlízkou, 5–20 cm vysoká. Lodyha je přímá, chlupatá, jediný list (znak celého rodu) je úzce kopinatý, nanejvýš 1 cm široký, jemně chlupatý. Květy vykvétají na konci lodyhy po 1–4, mají 1,5–2,5 cm v průměru, jsou bělavé až narůžovělé, sepaly i petaly jsou podlouhle eliptické, horní lístek přilbovitě sklopeny, na vnější straně chlupatý, bělavý s nádechem hnědé, zelené nebo žluté, pysk je skoro vzpřímený, 3laločný, jeho střední lalok je úzce trojúhelníkovitý, krajní laloky jsou širší, červeně naběhlé. Kvete od listopadu do února. Plodem je tobolka. Značně variabilní druh.
Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES.
Caladenia lyalliiCaladenia lyallii
Caladenia lyallii
Caladenia lyallii
Caladenia lyallii
Fotografovala Věra Svobodová, dne 7. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, NP Mt. Cook).