Syn.: Alocasia roezlii N. E. Br., Arum bicolor Aiton, Arum pulchrum Salisb., Arum vermitoxicum Vell. ex Kunth, Caladium albopunctatissimum Jacob-Makoy ex H. Karst., Caladium griseoargenteum Engl., Caladium macrophyllum Lem., Caladium marginatum K. Koch et C. D. Bouché, Caladium marmoratum Mathieu ex K. Koch, Caladium mirabile Lem., Caladium pallidinervium Engl., Caladium pallidum K. Koch et C. D. Bouché, Caladium pellucidum DC., Caladium pictum DC., Caladium punctatissimum Engl., Caladium rubrovenium Engl., Caladium sagittifolium Sieber ex Engl., Caladium splendens K. Koch et Fint., Cyrtospadix bicolor (Aiton) Britton et P. Wilson
Česká jména: užovník dvojbarevný (Presl 1846)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Caladium bicolor
Rozšíření: Druh pravděpodobně pochází ze severovýchodu Jižní Ameriky, některé prameny vidí jeho domovinu od Kostariky až po severní Argentinu. Dnes se roztroušeně vyskytuje ve vlhkých tropech po celém světě; někteří badatelé spekulují o jeho původnosti v Asii.
Ekologie: Stanovištěm jsou nížinné tropické deštné lesy, vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.
Caladium bicolor
Popis: Jednodomá terestrická bylina s podzemní hlízou, dorůstá výšky až 55 cm. Listy jsou štítovité; řapík je 15–55 cm dlouhý; čepel je hrálovitá, 12–27 cm dlouhá a 4,5–19 cm široká, na líci zelená, s růžovými a bílými skvrnkami, na rubu sivá, celokrajná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, bazální laloky jsou 2,5–11 cm dlouhé, zaokrouhlené až klínovité. Květenství je palice na stopce 16–50 cm dlouhé; toulec je 10–15 cm dlouhý, bílý, v dolní třetině svinutý; palice je válcovitá, 6–10 cm dlouhá, dolní samičí část je žlutá, asi 1 cm dlouhá, samčí část, oddělená od samičí sterilním úsekem, je 3–5 cm dlouhá, bílá, zakončená je opět sterilní částí; květy jsou drobné, bez okvětí; v samčích květech je 3–5 tyčinek, v samičích je svrchní, 2–3pouzdrý semeník. Plody jsou oranžové bobule.
Využití: Velmi často pěstovaná rostlina, populární především díky barevným listům. Byly vyšlechtěny desítky kultivarů lišících se intenzitou barev listů i jejich tvarem.
Poznámka: Do rodu Caladium se řadí 7–15 převážně jihoamerických druhů.
Caladium bicolor
Caladium bicolor
Caladium bicolor
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 2. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngchesar).