Syn.: Calamus karinensis (Becc.) S. J. Pei et S. Y. Chen, Calamus polygamus Roxb., Palmijuncus flagellum (Griff. ex Mart.) Kuntze, Palmijuncus polygamus (Roxb.) Kuntze
Česká jména: rotan (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Calamus flagellum
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie; roste v Thajsku, Laosu, Kambodži, Vietnamu, dále v jižní Číně v provinciích Kuang-si, Jün-nan a na okrajích Tibetu. Dále se vyskytuje v Barmě, Bangladéši, Bhútánu, na východě Indie a nejdále na západ zasahuje do Nepálu.
Ekologie: Provází nížinné nebo podhorské vlhké tropické lesy až do nadmořských výšek okolo 1500 m.
Calamus flagellum
Popis: Dvoudomá palmová liána; kmínky vyrůstají v trsech, jsou opíravé, až 30 m dlouhé a 4,5–5,5 cm v průměru, na listových pochvách i mezi nimi hustě pokryté tmavými, řidčeji žlutými zploštělými trny až 5,5(–10) cm dlouhými. Listy jsou střídavé, s vřetenem až 3 m dlouhým a na každé straně s 27–35 úzce čárkovitými lístky, které jsou 60–70 cm dlouhé a 3,5–4,5 cm široké. Z kmínků dále vyrůstají několik metrů dlouhá trnitá flagella, ovíjivý orgán odvozený od sterilního květenství. Květenství je až 7 m dlouhé, větvené do 3 řádů, jeho vřeteno je pokryté listeny se zahnutými trny; samčí květenství bývá větší než samičí, květy jsou 8–10 mm dlouhé, uspořádané jednotlivě po stranách vřeten, kalich je trubkovitý, koruna hluboce rozčleněná, tyčinek je 6; samičí květy tvoří vidlany, v němž je centrální květ sterilní květ samčí, asi 7 mm dlouhý, kalich je trubkovitý, mělce trojlaločný, koruna hlouběji členěná, staminodií je 6, pestík tvoří 3 neúplně srostlé šupinaté plodolisty, každý s jedním vajíčkem. Plod je vejcovitá žlutavá nebo hnědavá peckovice 2,7–3 cm dlouhá a 1,8–2,2 cm široká, obvykle jednosemenná, na povrchu se zahnutými šupinami.
Využití: Vzrostný vrchol se konzumuje jako zelenina. Stonky (kmínky) jsou ohebné a používají se k výrobě „proutěného“ nábytku pod označením ratan.
Poznámka: Rod Calamus je druhově nejbohatším rodem mezi palmami, uvádí se více než 350 druhů, rozšířených především v jihovýchodní Asii od Srí Lanky po Tchaj-wan, přesahují i do Oceánie až po Fidži a do australského Queenslandu. Jediný druh – Calamus deeratus – roste v tropické západní Africe.
Calamus flagellum
Calamus flagellum
Calamus flagellum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 3. 4. 2011 (Vietnam, ostrov Cát Bà).