Syn.: Alismorchis angustifolia (Lindl.) Kuntze, Alismorkis angustifolia (Blume) Kuntze, Alismorkis phajodes Kuntze, Amblyglottis angustifolia Blume, Calanthe phajoides Rchb. f., Calanthe pumila Fukuy.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Calanthe angustifolia
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v nejjižnější Číně (v provinciích Kuang-tung a Chaj-nan), na Tchaj-wanu a Filipínách, rovněž na Malajském poloostrově a indonéských ostrovech Sumatra a Jáva. Byl popsán z Jávy.
Ekologie: Roste terestricky v tropických stálezelených lesích, především v horských oblastech, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2300 m.
Calanthe angustifolia
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a válcovitými pahlízami, 30–40 cm vysoká. Listů je 4–10, vytrvávají i v době květu, jsou řapíkaté, kopinaté až eliptické, zhruba 30 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé, s 5 nebo 6 hlavními žilkami. Stvoly vyrůstají po 1–2, jsou přímé, až 35 cm dlouhé; květenství je vrcholové, hroznovité, 10–15květé; listeny jsou opadavé, kopinaté, 2–4 cm dlouhé, špičaté, lysé; květy jsou bílé až nažloutlé, vnější okvětní lístky jsou eliptické, 10–13 mm dlouhé a 4–5 mm široké, špičaté, vnitřní okvětní lístky jsou eliptické až vejčité, 8–11 mm dlouhé a 4–6 mm široké, na vrcholu zaokrouhlené, hrotité, pysk je až 10 mm dlouhý a 6 mm široký, 3laločný, postranní laloky jsou vejčité, prostřední lalok je obsrdčitý, až 5 mm dlouhý, ostruha je zahnutá, 6–9 mm dlouhá; sloupek je asi 5 mm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Mezinárodní ochranu této orchideji garantuje obchodní úmluva CITES.
Calanthe angustifolia
Calanthe angustifolia
Calanthe angustifolia
Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Dempo).