Syn.: Alismorchis discolor (Lindl.) Kuntze, Alismorkis discolor (Lindl.) Kuntze, Calanthe cheniana Hand.-Mazz., Calanthe esquirolei Schltr., Calanthe tyoh-harae Makino, Calanthe variegata Scheidw.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Calanthe discolor

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v jihovýchodní Číně, na jihu Korejského poloostrova a v jižní části Japonska.

Ekologie: Roste terestricky v širokolistých stálezelených lesích, v nadmořských výškách zhruba od 800 až do 1500 m. Kvete od dubna do května.

Popis: Vytrvalá bylina dosahující výšky 40–65 cm, s krátkým a tlustým oddenkem. Listy vyrůstají po 3, jsou řapíkaté, podlouhle obvejčité až podlouhle eliptické, 13–25 cm dlouhé a 3–9 cm široké. Stvol je 18–50 cm dlouhý, chlupatý, květenství je hroznovité, 5–15 cm dlouhé, 6–10květé; listeny jsou široce kopinaté, 4–7 mm dlouhé, skoro lysé; květy jsou nahnědle nachové, s pyskem bílým, vnější okvětní lístky jsou eliptické, 11–13 mm dlouhé, špičaté, vnitřní okvětní lístky jsou podlouhlé až obkopinaté, 11–12 mm dlouhé, lysé, tupé, pysk je 10–13 mm dlouhý, 3laločný, postranní laloky jsou delší než lalok prostřední, ten je obvejčitě klínovitý, 7–8 mm dlouhý, vykrojený, ostruha je válcovitá, 5–10 mm dlouhá, kratší než vnější okvětní lístky. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Rovněž na tento druh orchideje se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Calanthe discolorCalanthe discolor
Calanthe discolor

Fotografováno v dubnu 2008 a květnu 2009 (Česko, Praha, kultura).