Syn.: Calceolaria refugens Sweet, Calceolaria tinctoria Gillies ex G. Don, nom. inval., Fagelia arachnodea (Graham) Kuntze
Česká jména: dmuloret (Presl 1846), pantoflíček (Mareček 1994)
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead

Calceolaria arachnoidea

Rozšíření: Jihoamerický druh, endemit horských oblastí středního Chile, jehož areál se táhne od regionu Coquimbo na severu přes Santiago až po region Bío-Bío na jihu.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, na vlhkých skalách a v kamenité suti, v mokřinách, na březích vodních toků a v říčních údolích, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 2500 m.

Calceolaria arachnoidea

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 40–80 cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, dolní řapíkaté, eliptické až obkopinaté, 6–15 cm dlouhé a 2–4 cm široké, na bázi klínovité, po okraji vroubkované až zubaté, na vrcholu špičaté, po obou stranách vlnatě chlupaté, horní lodyžní listy jsou přisedlé a menší. Květenství je vrcholičnaté, vyrůstá na stopkách 5–15 cm dlouhých; listeny jsou 2, horním listům podobné, ale menší; kališní cípy jsou vejčité, stejné, odstálé, špičaté, vně chlupaté; koruna je temně nachová, 2pyská, horní pysk je jen malý, přilbovitý, dolní výrazně větší, vakovitý, téměř kulovitý. Plodem je vejcovitá tobolka.

Záměny: Ve středním Chile se vyskytuje ještě jeden pantoflíček s nachovými květy, Calceolaria purpurea; jeho květy jsou však přeci jen o poznání světlejší.

Využití: Tento barevně velmi osobitý druh bývá používán při šlechtění zahradních kultivarů pantoflíčků, bývá křížen například s druhem Calceolaria corymbosa.

Calceolaria arachnoidea
Calceolaria arachnoidea
Calceolaria arachnoidea

Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 2. 2019 (Chile, reg. Santiago, okolí Baños Morales).