CALCEOLARIA IRAZUENSIS Donn. Sm. – pantoflíček

Syn.: Calceolaria costaricensis Kraenzl.
Česká jména: dmuloret (Presl 1846), pantoflíček (Mareček 1994)
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead – pantoflíčkovité

Calceolaria irazuensis

Rozšíření: Druh má poměrně malý areál, vyskytuje se pouze v pruhu vysokých sopek v Kostarice na východ od Volcánu Poás po společnou kostaricko-panamskou hranici, v Panamě dosahuje nejdále od této hranice na Volcán Barú.

Ekologie: Roste v horách v mlžných lesích a nad horní hranicí lesa v křovinatých páramos, v nadmořských výškách (1800–)2500–3500 m.

Calceolaria irazuensis

Popis: Přímý nebo vystoupavý polokeř, někdy až charakteru opíravé liány, dorůstá výšky až 2 m; konce stonků a květenství jsou krátce hnědě nebo červeně chlupaté. Listy mají řapík 0,5–1,5 cm dlouhý, čepel je kopinatá, 4,8–12 cm dlouhá a 1,7–4,3 cm široká, na bázi uťatá nebo zúžená, na okraji nepravidelně pilovitá až téměř celokrajná, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá, na líci tmavozelená, s průsvitnými žlázkami a krátce brvitá, na rubu světlejší. Květenství tvoří vidlany na 3,5–12 cm dlouhé stopce; květní stopky jsou 0,8–4 cm dlouhé; listeny jsou podobné listům, téměř přisedlé; 4 kališní cípy jsou vejčité, 4,5–9 mm dlouhé, často zelenohnědé, žlutavě žláznaté; koruna je otevřená, žlutá, tvořená 2 pysky, horní je příčně obdélníkovitý, 6–8 mm vysoký, dolní je vakovitý, 1,5–2,5 cm dlouhý a 1–1,7 cm široký; tyčinky jsou 2; čnělka je 4–5 mm douhá. Plody jsou kulovité tobolky 5–8 mm v průměru.

Calceolaria irazuensis
Calceolaria irazuensis
Calceolaria irazuensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 3. 2014 (Panama, Volcán Barú).